Spotkanie informacyjno – konsultacyjne było okazją do poznania opinii rodziców na temat budowy nowego przedszkola przy ulicy Poznańskiej oraz budowy placu zabaw przy ulicy Stefana Batorego w Twardogórze.
W trosce o najmłodszych mieszkańców gminy Twardogóra, biorąc pod uwagę rosnąca liczbę dzieci uczęszczających do przedszkola oraz zły stan budynku przy ul. Grunwaldzkiej, twardogórski samorząd rozpoczął prace przygotowawcze zmierzające do budowy nowego przedszkola.
Aby wyłonić najbardziej optymalną koncepcję, która umożliwi przygotowanie dokumentacji projektowej, a przede wszystkim będzie odpowiadać na potrzeby dzieci ogłoszono: Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji energooszczędnego przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Twardogórze. Oceny prac konkursowych dokonał Sąd Konkursowy, w którego skład weszli m.in. architekci z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Andrzej Sobolewski i Krzysztof Cebrat. Skład Sądu Konkursowego złożony z fachowców zapewniał wybór najlepszej propozycji spełniającej wymagania społeczne, techniczne i estetyczne. Jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu władze gminy zdecydowały o zasięgnięciu opinii mieszkańców na temat budowy przedszkola. W tym celu, 21 kwietnia 2021 r. zorganizowano w świetlicy wielofunkcyjnej w Moszycach spotkanie informacyjno-konsultacyjne przedstawicieli samorządu z Radą Rodziców Miejskiej Przedszkola w Twardogórze. W spotkaniu poza rodzicami wzięli udział burmistrz Paweł Czuliński, radni: Katarzyna Urbanek (członek Sądu Konkursowego) i przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Twardogórze Maciej Bukowski, dyrektor Miejskiego Przedszkola w Twardogórze Agata Jesionka (członek Sądu Konkursowego), wicedyrektor Miejskiego Przedszkola w Twardogórze Agata Grzesiak, a także pracownicy twardogórskiego magistratu: Aleksander Król (sekretarz Sądu Konkursowego) oraz Luiza Marcak.
W trakcie spotkania burmistrz Paweł Czuliński omówił stan budynku przy ul. Grunwaldzkiej, w którym obecnie znajduje się przedszkole. Obiekt z lat 30.XXw., nieposiadający żadnej dokumentacji projektowej jest niedostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, posiada ciasne szatnie, w których występuje wilgoć, rozmieszczone na trzech poziomach łazienki oraz bardzo strome i niebezpieczne schody. W budynku brakuje Sali do organizacji wydarzeń i uroczystości przedszkolnych (aktualnie odbywają się w jadalni), ale i pomieszczenia gospodarczego. Ze względu na wiek budynku liczne wady i usterki generują wysokie, stale rosnące koszty utrzymania. Biorąc też pod uwagę liczbę dzieci (232 przedszkolaków w 11 oddziałach) teren wokół przedszkola jest zdecydowanie za mały, Jak podkreślał burmistrz budowa nowego przedszkola wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo przedszkolaków oraz pracowników placówki, ale także pozwoli na podniesienie jakości świadczonych usług. Przedstawiciele Rady rodziców pozytywnie odnieśli się do wstępnych założeń i ogólnej idei budowy nowego przedszkola wskazując, że jest ono bardzo potrzebne. Lokalizację w centrum miasta uznali za rozsądną i odpowiedzialną. Budynek parterowy powinien ich zdaniem zawierać nie tylko sale dydaktyczne z łazienkami, ale i jadalnie czy salę gimnastyczną. Rodzice wskazali również potrzebę budowy palcu zabaw oraz miejsc parkingowych, z których korzystaliby przywożąc i odbierając dzieci z przedszkola. Spostrzeżenia rodziców są niewątpliwie zgodne z planami gminy. W nowym przedszkolu przy ul. Poznańskiej w Twardogórze planowanych jest m.in. 12 sal dydaktycznych, szatnie, łazienki przy salach, jadalnia dla dzieci starszych, sala do zajęć ruchowych, pomieszczenia magazynowe, sala rekreacyjna z funkcją Sali widowiskowej, sala do terapii SI (integracja sensoryczna), kotłownia, wentylatornia, kuchnia z magazynami, plac zabaw, elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery) i miejsca parkingowe. Obiekt ma być energooszczędny i neutralny dla środowiska.
W trakcie spotkania rodzice pytali o czas w jakim zostanie zrealizowana inwestycja. Burmistrz Czuliński zaznaczył, że budowa przedszkola będzie możliwa dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych, o które gmina będzie się aktywnie starać. Niezbędna do tego jest dokumentacja projektowa, która umożliwi składanie wniosków o dofinansowanie. Każdy mieszkaniec gminy Twardogóra miał możliwość zobaczenia i wniesienia swoich uwag do prac konkursowych ocenionych przez Sąd Konkursowy podczas wystawy, która odbyła się od 25 czerwca do 30 lipca 2021r. obok Ratusza. Opinie mieszkańców mogły być wysyłane do Urzędu Miasta i Gminy w Twardogórze także drogą elektroniczną.
Druga część spotkania dotyczyła budowy placu zabaw przy ul. S. Batorego w Twardogórze – inwestycji, o którą zabiegali rodzice. Nowoczesne i bezpieczne urządzenia, które zostały wybrane wraz z rodzicami pozwolą na stworzenie idealnej przestrzeni do zabawy i spędzania czasu na świeżym powietrzu.