Zaliczany do zabytków II klasy, znajduje się w rozwidleniu potoku Skorynia. Murowany z cegły, otynkowany, podpiwniczony, piętrowy. Dach nad korpusem czterospadowy mansardowy, z lukarnami, facjaty kryte dwuspadowo; skrzydła kryte płaskimi dachami. Wokół pałacu znajduje się park, którego piękny, stary drzewostan zniszczył huragan w 1988 r. W zespole pałacowym znajdują się również resztki fosy i obwarowań ziemnych od strony wschodniej i północnej. Był siedzibą właścicieli dóbr twardogórskich i goszczańskich. Powstał na fundamentach budowli obronnej z XV w., którą wzniesiono w czasach husyckich. Przebudową zamku obronnego na pałac w stylu barokowym zajęła się Eleonora Karolina von Württemberg-Mömpelgard (1656–1743), żona księcia oleśnickiego Sylwiusza Fryderyka. Pałac posiadał jeszcze walory obronne – był otoczony fosą, a wcześniej przez nią prowadził most zwodzony. Niedaleko był ogród z ptaszarnią. Pałac był potem przebudowywany, zajmowały go inne rody, mimo tego na bramie wjazdowej (murowanej z cegły, z przejazdem w formie arkady flankowanej przez pilastry toskańskie) na teren posiadłości zachowała się płaskorzeźba z naczółkiem trójkątnym, przerywanym z herbem księcia Sylwiusza Fryderyka i rodowym herbem de Coligny ze strony matki księżnej Eleonory Karoliny. Powyżej niego istnieje płaskorzeźba z jej monogramem „EC”. Obie płaskorzeźby są zwieńczone mitrą książęcą. Podobne płaskorzeźby zazwyczaj w okresie „polonizacji” Dolnego Śląska (1945-1948) ulegały zniszczeniu. Dlatego jest to znaczący zabytek świadczący o obecności księżnej w Twardogórze i wymagający promocji w wydawnictwach miejskich. Podobna brama została wybudowana w tym samym czasie w Bierutowie (przy wjeździe do zamku). Prawdopodobnie autorem obu był ten sam architekt.
Od 19 grudnia 2017 r. pałac jest własnością Gminy Twardogóra w wyniku przekazania tej nieruchomości przez Starostwo Powiatowe w Oleśnicy.
NR W REJESTRZE ZABYTKÓW: A/3545/983
W opisie wykorzystano materiały z konferencji historycznej z okazji jubileuszu 725–lecia nadania praw miejskich Twardogórze pt. „Dzieje Twardogóry”, która odbyła się 14 czerwca 2018 r.