Opisy projektów zakwalifikowanych do głosowania w ramach Twardogórskiego Budżetu Obywatelskiego.
1. Nazwa projektu: Uzupełnienie boiska w urządzenia siłowe oraz altanę
Lokalizacja: boisko przy ul. B. Prusa w Twardogórze
Szacunkowy koszt: 34 000 zł
Opis projektu: Mieszkańcy osiedla lubią spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu korzystając z różnych form sportu tj. koszykówka, nordic walking. Siłownia zewnętrzna znajduje się daleko i jest to miejsce niebezpieczne. Zainstalowanie urządzeń siłowych zwiększy aktywność fizyczną mieszkańców. Altana chroniłaby przed słońcem oraz deszczem podczas ćwiczeń oraz zabaw przebywających na terenie dzieci.
2. Nazwa projektu: Siłownia plenerowa w Twardogórze
Lokalizacja: teren zielony przy ścieżce rekreacyjnej nad Skorynią w Twardogórze.
Szacunkowy koszt: 32 000 zł
Opis projektu: Plenerowa siłownia zewnętrzna będzie wykorzystywana przez wszystkich mieszkańców miasta i gminy oraz przez uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Twardogórze (regularnie – na zajęciach wychowania fizycznego). Solidne i proste w obsłudze sprzęty posłużą do ćwiczeń różnych partii ciała. Systematyczne ćwiczenia na dworze znakomicie dotleniają organizm i pomagają budować kondycję. Mimo fizycznego zmęczenia treningiem na siłowni zewnętrznej człowiek zaczyna skuteczniej uczyć się, pracować, wypoczywać, lepiej się wysypiać, jest bardziej skoncentrowany ma lepszy nastrój.
Na szczęście coraz więcej osób dostrzega potrzebę zmiany swego trybu życia. Wszędzie propaguje się aktywność fizyczną. Siłownia plenerowa na monitorowanych terenach zielonych nad Skorynią doskonale wpisze się w ten trend i będzie łatwo dostępna dla wielu osób (centrum miasta i parking w sąsiedztwie). Siłownia plenerowa to uzupełnienie codziennego spaceru, marszu, joggingu. Dzięki ćwiczeniom na urządzeniach siłowni plenerowej można wzmocnić najważniejsze grupy mięśniowe. Biegacz, orbitrek, wahadło, narciarz, wioślarz, maszyna do wyciskania – to propozycja sprzętów do efektywnego treningu na dworze. Ćwiczyć na siłowniach zewnętrznych może każdy – bez względu na wiek i kondycję.
Jesienią będzie realizowany Projekt przebudowy i modernizacji bloku sportowego, siłowni, szatni i zaplecza sanitarnego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Twardogórze. Przebudowa i modernizacja potrwa około czterech miesięcy. Siłownia plenerowa w odległości około pięciu minut marszu od szkoły byłaby doskonałym wzbogaceniem zajęć wychowania fizycznego w tym okresie.
3. Nazwa projektu: Leśna hasanka
Lokalizacja: plac przy ścieżce zdrowia
Szacunkowy koszt: 57 367
Opis projektu: Piękne otoczenie terenów zielonych w Mieście i Gminie Twardogóra przyciąga nowych mieszkańców i daje powód do pozostania i zakładania rodzin młodym ludziom.
Niestety na terenie naszego urokliwego Miasta brak placu zabaw z prawdziwego zdarzenia. Inwestycja w miejscu aktywnego wypoczynku dla dzieci to realizacja kilku zasadniczych celów:
- wspomaganie rozwoju dzieci
- walka z otyłością
- alternatywa dla tak popularnych smartfonów, tabletów
- urozmaicenie form spędzania wolnego czasu
- integracja lokalnej społeczności
- urozmaicenie przedszkolnych i szkolnych zajęć z wychowania fizycznego.
Mając na uwadze to, że głównymi determinantami prawidłowego rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym oraz szkolnym jest ruch i pobyt na świeżym powietrzu konieczne jest przystosowanie części placu ,,przy ścieżce zdrowia” dla naszych najmłodszych Twardogórzan. Teren ten jest bezpieczny dla aktywnego spędzania czasu dla rodzin ponieważ jest oddalony od bezpośredniego ruchu samochodowego, dodatkowo otoczony jest pięknymi drzewami, które w letni dzień stanowią ukojenie. Lokalizacja tego terenu jest niewątpliwie atutem, bliskość centrum, osiedla ,,Królów”, osiedla ,,za torami-Oleśnicka” , szkoły oraz oddziału zerówki Miejskiego Przedszkola. Niestety czas sprawia, że jest coraz mniej atrakcyjny dla mieszkańców. Kilka lat temu przeszedł gruntowny remont: wybudowano na nim boisko do gry w piłkę siatkową, wiaty, miejsce na ognisko oraz siłownię na wolnym powietrzu. Na ten moment urządzenia siłowni są całkowicie zniszczone, nie tylko przez mijający czas ale również przez dewastację. Dlatego należy ponowne zagospodarować przestrzeń do zabaw ruchowych w przyjazne dla dzieci w wieku 0-14 lat sprzęty zabawowe (m.in. linowce, huśtawki, bujaki, ściankę wspinaczkową…). Tak przygotowany plac zabaw zachęci dzieci i całe rodziny do wyjścia z domu i wykorzystania czasu na świeżym powietrzu.
4. Nazwa projektu: Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt właścicielskich
Lokalizacja: gmina Twardogóra
Szacunkowy koszt: 20 500 zł
Opis projektu: Celem projektu jest sterylizacja i kastracja zwierząt właścicielskich (kotów i psów do 15kg). Korzyści z wdrożenia profilaktyki bezdomności wśród zwierząt właścicielskich odczują zwierzęta, ich opiekunowie, mieszkańcy gminy Twardogóra, jak i samo miasto. Przede wszystkim jest to jednak wyraz dbałości o swojego pupila, ponieważ sterylizując/kastrując swojego zwierzaka zmniejszamy ryzyko chorób, a także zapobiegamy niechcianym ciążom, ciążom urojonym, bezdomności i cierpieniu zwierząt.
Właściciele kotów i psów (do 15kg) będą mogli dobrowolnie skorzystać z bezpłatnych zabiegów sterylizacji / kastracji swoich zwierząt domowych. Akcja dotyczy zwierząt właścicielskich, które kwalifikują się do zabiegu. Celem działania jest także popularyzacja tej najbardziej skutecznej i humanitarnej metody ograniczania nadpopulacji psów i kotów domowych, co w efekcie końcowym zminimalizuje liczbę zwierząt trafiających do schronisk.
5. Nazwa projektu: Zadbajmy o wolno żyjące koty, jeże i wiewiórki.
Lokalizacja: miasto Twardogóra
Szacunkowy koszt: 20 000 zł
Opis projektu: Projekt zakłada zakup suchej i mokrej karmy oraz specjalnych , ocieplonych budek dla kotów wolno żyjących, jeży i wiewiórek. Koty i jeże stanowią ważny element miejskiego ekosystemu, to pożyteczne stworzenia, które chronią mieszkańców domów oraz bloków przed niechcianymi szkodnikami takimi jak np. szczury, ślimaki, owady, Zima to szczególnie ciężki okres dla nich, gdyż z natury są ciepłolubne, a temperatura poniżej -10 stopni Celsjusza sprawia im poważny problem. Czworonogi nie mają gdzie się ogrzać lub przeczekać złej pogody. Każdej zimy z powodu głodu czy wyziębienia umiera wiele bezpańskich istot. Budka to nie tylko schronienie na zimę ale również miejsce lęgowe. Dlatego czas zadbać o byt tych bezbronnych zwierząt, a dzięki realizacji projektu możemy uratować wiele istnień. Domki dla kotów, jeżów i wiewiórek również urozmaiciłyby nasz piękny twardogórski krajobraz (np. przy ścieżkach zdrowia). Wybór lokalizacji budek nastąpiłby po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami miasta , dyrekcją szkół, zarządem spółdzielni mieszkaniowej. Również mieszkańcy mogliby proponować miejsca ich instalacji. Realizacja tego projektu ma także charakter edukacyjny. Można pokazać dzieciom i młodzieży iż należy dbać o bezdomne i dzikie zwierzęta w najbliższym otoczeniu.
W ramach wolontariatu trzy mieszkanki Twardogóry dokarmiałyby koty, zadbałyby o porządek w budkach. Wolontariusze deklarują również montaż zakupionych budek oraz ich impregnację.
6. Nazwa projektu: Zakup sprzętu hydraulicznego do ratownictwa drogowego
Lokalizacja: Ochotnicza Straż Pożarna w Twardogórze, ul. Ogrodowa 3
Szacunkowy koszt: 63 400 zł
Opis projektu: Potrzeba zakupu sprzętu hydraulicznego do ratownictwa drogowego podyktowana jest wycofaniem w 2020 roku wysłużonego, nienadającego się do dalszej eksploatacji sprzętu hydraulicznego, który był na wyposażeniu jednostki OSP Twardogóra. Zakup sprzętu podniesie poziom skuteczności ratowania życia i zdrowia ludzkiego w trakcie prowadzonych działań w wypadkach drogowych oraz katastrofach budowlanych. Zakupiony sprzęt w znacznym stopniu poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Twardogóra.
7. Nazwa projektu: Wymiana nawierzchni placu betonowego przy scenie teatralnej.
Lokalizacja: scena teatralna przy ogródkach działkowych
Szacunkowy koszt: 46 000 zł
Opis projektu: Projekt dotyczy kompletnej rewitalizacji powierzchni placu betonowego przed sceną przy ogródkach działkowych, zerwania starego betonu, przygotowania podłoża, wyłożenia kostki brukowej całego obszaru wraz z osadzeniem krawężników. Po zakończeniu prac remontowych budynku sceny, zaplecza oraz terenu wokół sceny zapoczątkowanych przez GOSiR, Urząd Gminy, stowarzyszenie Cerber oraz fundację MUSA, pozostały dwie rzeczy aby cały projekt zakończyć. Pierwsza to wymiana powierzchni sceny oraz plac betonowy znajdujący się bezpośrednio przed budynkiem. Uzyskanie grantu przybliży nas do zakończenia całkowitego remontu ww. obiektu oraz oddania go do użytku publicznego. Dzięki wymianie nawierzchni, organizowanie imprez plenerowych tj. koncerty, występy teatru będzie o wiele bezpieczniejsze.
8. Nazwa projektu: Wymiana nawierzchni sceny teatralnej przy ogródkach działkowych
Lokalizacja: scena teatralna przy ogródkach działkowych
Szacunkowy koszt: 36 000 zł
Opis projektu: Kompletna rewitalizacja płyty senny teatralnej przy ogródkach działkowych. Naprawa spękanego betonu, przygotowanie podłoża, wylewki posadzki epoksydowej, prace wykończeniowe. Zapoczątkowane przez GOSiR, Urząd Miasta, stowarzyszenie Cerber oraz Fundację MUSA remonty budynku sceny, zaplecza jak i rewitalizacja terenu wokół sceny zostały wykonane w całości, do pełnego zakończenia projektu pozostaje wymiana sceny teatralnej oraz płyty placu znajdującego się bezpośrednio przed sceną. Uzyskanie grantu przybliży nas do zakończenia całkowitego remontu ww. obiektu oraz oddania go do użytku publicznego. Dzięki wymianie nawierzchni sceny organizowane występy będą bezpieczniejsze jak i wzrośnie estetyka samego obiektu.
9. Nazwa projektu: Powrót do normalności poprzez aktywności – kulturalne odmrożenie Twardogóry i okolic
Lokalizacja: szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe, które znajdują się w Mieście i Gminie Twardogóra, które będą chciały uczestniczyć w projekcie
Szacunkowy koszt: 77 000 zł
Opis projektu: W dobie pandemii postanowiliśmy dać mieszkańcom szansę na powrót do aktywności. Cztery uzupełniające się części sprawią, że mieszkańcy będą angażować się i korzystać z projektu na różne sposoby. Bezpłatne zajęcia taneczne i akrobatyczne sprawią, że dostęp do tego rodzaju aktywności będzie ułatwiony (200 godzin). 5 pokazów na terenie miasta zainspiruje i pokaże możliwości dalszego rozwoju artystycznego. 4 wystawienia Spektaklu uaktywnią mieszkańców Gminy i Miasta Twardogóra i uwrażliwią na sztukę – będą zaproszeni w charakterze publiczności oraz wystąpią u boku profesjonalnych artystów. Zorganizowanie turnieju tańca będzie punktem kontrolnym. Zmotywuje uczestników zajęć do regularnego brania udziału w zajęciach. Start w turnieju danej grupy będzie tez motywacją dla instruktora do rozwijania sekcji.
Podczas pandemii trudno nam było zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Badania potwierdzają, że otyłość, nadwaga i brak kondycji są czynnikiem podwyższającym ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Taniec i akrobatyka nie tylko uczą samodyscypliny i wyrabiają cechy wolicjonalne. Więzi jakie wykuwają się na zajęciach i spotkaniach kulturalnych często przekształcają się w przyjaźnie na całe życie. Regularne zajęcia i udział w zawodach uczą wytrwałości, wzmacniają siłę woli i pozwalają bez stresu występować przed dużymi grupami ludzi. Dzieci i młodzież to dla nas najważniejsza grupa mieszkańców. Jeśli chcemy mieć za kilka lat dzieci zdrowe i ambitne, działajmy już dziś!