Podczas spotkania informacyjno - konsultacyjnego, które odbyło się 11 lutego 2021 r. w świetlicy wielofunkcyjnej w Moszycach mieszkańcy przedstawili swoją wizję skateparku oraz zapoznali się ze wstępnym projektem.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele mieszkańców, którzy skierowali do Burmistrza Miasta i Gminy Twardogóra petycję oraz wniosek o jego budowę. Pod petycją podpisało się ponad 120 osób, jednak ilość osób biorących udział w spotkaniu musiała zostać ograniczona przez obowiązujące obostrzenia epidemiczne. Uczestnikami spotkania była młodzież, rodzice oraz przedstawiciele władz gminy: Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński, Przewodniczący Komisj i Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Maciej Bukowski oraz Przewodniczący Komisji Strategii i Rozwoju Rady Miejskiej w Twardogórze Przemysław Paprocki.
Jesteśmy na etapie projektowania skateparku. Spotkaliśmy się tutaj aby wypracować wspólną koncepcję tej inwestycji – mówił burmistrz Paweł Czuliński. Jesteśmy otwarci na wszystkie opinie i pomysły, nie tylko młodzieży, która będzie z niego korzystała ale i rodziców – dodał.
Konsultacje rozpoczęła debata z częścią warsztatową, którą poprowadziła Luiza Marcak podinsp. ds. komunikacji społecznej i międzynarodowej w twardogórskim magistracie. Uczestnicy opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z korzystaniem ze skateparków w innych miastach oraz istotnych założeniach projektowych takich jak: lokalizacja, wyposażenie oraz otoczenie.
Wśród pomysłów na to gdzie mógłby się znajdować skatepark mieszkańcy wskazali cztery konkretne propozycje, poddane pod dyskusję: ul. Oleśnicką (obok istniejącej rampy), teren przy stadionie na ul. Sportowej, teren przy Harcówce oraz park przy Alejach.
Planując skatepark z prawdziwego zdarzenia musimy zadbać w pierwszej kolejności o bezpieczeństwo użytkowników oraz odpowiednią infrastrukturę zapewniającą komfort mieszkańcom okolicy – podkreślał Maciej Bukowski. Rozmawiałem z mieszkańcami o możliwej rozbudowie terenu przy obecnej rampie (ul. Oleśnicka w Twardogórze). Zgodnie twierdzą, że nie jest to odpowiednie miejsce – dodał.
Mając na uwadze bliską odległość do obiektów sportowych, bezpieczeństwo, teren wcześniej przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod infrastrukturę sportową, możliwość lokalizacji inwestycji z dala od intensywnej zabudowy oraz uzbrojenie terenu – wskazano ul. Sportową w Twardogórze.
Na pytanie o grupę docelową użytkowników, wszyscy zebrani na sali w Moszycach potwierdzili, że przestrzeń powinna być otwarta dla wszystkich mieszkańców gminy Twardogóra bez względu na wiek, czy płeć.
Oprócz ramp i przeszkód na terenie skateparku według mieszkańców powinny pojawić się: ławki i kosze na śmieci, drzewa, monitoring, ogrodzenie, źródełko z wodą, tablice informacyjne z regulaminem korzystania z terenu, stojaki na rowery, miejsca parkingowe, oświetlenie oraz elementy zadaszenia, które szczególne latem dawałyby cień. Padł również pomysł instalacji kurtyny wodnej.
Następnie uczestnicy przedstawili swoje pomysły w formie rysunku, który został porównany ze wstępnym projektem, omówionym przez burmistrza w dalszej części spotkania. Okazało się, że obie koncepcje są do siebie zbliżone. Dokumentacja, którą posiada gmina dotyczy lokalizacji przy ul. Sportowej oraz obejmuje większość elementów wymienionych przez mieszkańców.
Budowa skateparku i wyposażenie terenu w niezbędną infrastrukturę planowane jest etapowo w zależności od możliwości finansowych i pozyskanych dotacji. Mieszkańcy patrząc na wizualizację skateparku wybrali również priorytety – które elementy powinny zostać zrealizowane w pierwszej kolejności, a które następnie. Projekt przedstawiony przez burmistrza spotkał się z aprobatą mieszkańców.
Do projektu uwagi mogli wnieść również pozostali mieszkańcy gminy Twardogóra. Drogą mailową do UMiG w Twardogórze wpłynęły trzy wiadomości zawierające opinie odnoszące się do rodzaju urządzeń, materiału z jakiego powinny być wykonane, rozmieszczenia poszczególnych elementów oraz nawierzchni. Wszystkie uwagi i pomysły zostały przedstawione projektantowi.