Dostarczając nawóz, odżywiamy przede wszystkim mikroorganizmy glebowe, które przetwarzają materię organiczną na pokarm dla roślin. To właśnie „żywa gleba” jest podstawą w dbaniu o miejsca przyjazne pszczołom.
Najlepszym naturalnym nawozem jest kompost. Jeśli nie dysponujemy własnym kompostem, można zakupić naturalne nawozy w sklepach ogrodniczych, np. wysokiej jakości nawóz biohumusowy. Pamiętaj, aby przygotowywać i stosować preparat zgodnie z instrukcją na opakowaniu – zbyt dużo nawozu może zaszkodzić. Nawozy możemy przygotować również samodzielnie – można skorzystać z załączonych TUTAJ przepisów.
Jest wiele przyczyn inwazji szkodników oraz chorób roślin. Czasem wystarczy dobra profilaktyka, a więc dbałość o glebę, czystość narzędzi ogrodniczych. Istotna jest również obserwacja roślin – gdy wcześnie dostrzeżemy chorobę, łatwiej będzie nam ją zwalczyć naturalnymi metodami. Również zbyt obfite podlewanie i nawożenie mogą zaszkodzić roślinom. Dzięki właściwej pielęgnacji, rośliny będą odporne na warunki środowiskowe, choroby oraz szkodniki. Gdy jednak dostrzeżemy na roślinach szkodniki, rozważmy ich stopniowe zwalczanie nim zadziałamy od razu „chemią”:
- odetnij zaatakowaną część rośliny, zniszcz szkodniki mechanicznie,
- załóż pułapkę wabiącą (można zakupić je w sklepach ogrodniczych)
- zastosuj ciepły prysznic z konewki, aby pozbyć się mszyc czy gąsienic. Temperatura wody nie powinna być jednak wyższa niż 45°.
Gdy te metody nie pomogą, zastosuj środki ochrony roślin. Pamiętaj, że związki chemiczne zawarte w sztucznych środkach ochrony roślin mogą przeniknąć do pyłku i nektaru, narażając pszczoły na szkodliwe działanie i powodując ich choroby, a nawet śmierć. Dlatego stosuj naturalne środki ochrony, które możesz samodzielnie przygotować.