Najefektowniejszą formą pomocy pszczołom jest założenie miejsca im przyjaznego. W tym celu:
1. Wybierz lokalizację.
Może to być część ogrodu, działki, klomb, donica, trawnik, a nawet łąka. Jeżeli ma to być część przestrzeni publicznej – należy uzyskać zgodę właściciela terenu, na którym ma być zlokalizowane miejsce przyjazne pszczołom.
2. Wybierz odpowiednie rośliny.
Możesz skorzystać z „Listy roślin przyjaznych pszczołom”.
W grupach posadź różne gatunki roślin przyjaznych pszczołom. Uwzględnij okresy kwitnienia, wykorzystując załączoną informację o terminach ich kwitnienia. Rabaty kwiatowe przyjazne pszczołom możesz założyć od wczesnej do wiosny do jesieni. Rośliny pokarmowe dla pszczół znajdziesz o każdej porze roku. Jeśli chcesz sadzić kwiaty dla pszczół w przestrzeni publicznej (np. trawnik, klomb miejski, nieużytek) – koniecznie sprawdź, kto jest właścicielem i uzyskaj zgodę na założenie takiego miejsca. Nie zawsze można w danym miejscu założyć łąkę kwietną – mogą mieć na to wpływ szczególne uwarunkowania, np. historyczne, krajobrazowe. Wybór roślin bogatych w pyłek i nektar dla owadów jest naprawdę ogromny.
Pamiętaj, aby decydując się na zakup danej rośliny, zwrócić uwagę na:
- czas i długość kwitnienia – tworząc taśmę pokarmową,
- warunki środowiskowe w miejscu sadzenia – światło, glebę, dostępność wody,
- stan roślin – nie kupuj roślin przesuszonych, zwiędniętych, a także tych, które wyglądają na chore, obejrzyj dokładnie roślinę, którą zamierzasz kupić, przyjrzyj się korzeniom – czy nie są poszarpane, przerośnięte lub zgniłe,
- czy nie jest to gatunek inwazyjny, który może stanowić zagrożenie dla rodzimej flory.
Obce, inwazyjne gatunki roślin zagrażają nie tylko naszej rodzimej florze, konkurując z nią o światło, wodę i substancje pokarmowe, ale są także niebezpieczne dla całych ekosystemów, w tym również dla pszczół. Niekontrolowany rozwój gatunków inwazyjnych w krótkim czasie zamienia ekosystemy w zbiorowiska jednego lub kilku gatunków roślin, co oznacza zubożenie pokarmu dostępnego pszczołom. Inwazyjne gatunki roślin zmieniają również skład chemiczny gleby, co czyni ją nieodpowiednią dla rodzimej flory. Z tych powodów należy usuwać ze swego ogródka rośliny wpisane na listę obcych gatunków inwazyjnych i nie sadzić nowych.
3. Dbaj o rośliny.
O tym – w kolejnym artykułach: jak zadbać o rośliny balkonowe, a jak o rośliny posadzone w ogrodzie.