Gościem ostatniego spotkania seniorów zrzeszonych w Oddziale Rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Twardogórze był burmistrz Paweł Czuliński. Spotkanie rozpoczął Andrzej Szczepaniak – Przewodniczący Zarządu ORPZERiI w Twardogórze, który zaaranżował dyskusję.
Dziękuję Panu Przewodniczącemu i całemu Zarządowi za zaproszenie. Spotkania z mieszkańcami są dla mnie bardzo ważne. Szczególnie jeśli jest potrzeba poruszenia tematów trudnych. A wiem, że dziś oczekujecie Państwo rozmowy odnośnie podwyżek cen za odpady, działań dotyczących oddziaływania lokalnego przemysłu na środowisko i jakości powietrza oraz Klubu Seniora. – rozpoczął burmistrz – Trzy bardzo ważne tematy, trzy trudne tematy. Jestem do Państwa dyspozycji i bardzo się cieszę, że możemy się spotkać – dodał.
Burmistrz kolejno tłumaczył sytuację w jakiej znalazła się Gmina Twardogóra, podobnie jak wiele miast i gmin w Polsce, w których opłaty za gospodarowanie odpadami wzrosły. Zaniepokojeni tym faktem seniorzy dopytywali o przyczyny podwyżek. Burmistrz wyjaśnił, że wynikają ze znacznego wzrostu opłaty marszałkowskiej, rosnącej ilości produkowanych odpadów, znikomej ilości firm zgłaszających się do przetargów oraz regulacji nakładanych na firmy zajmujące się gospodarką odpadami. Odniósł się również do zamknięcia składowiska w Grabownie Wielkim , problemu związanego z zagospodarowaniem odpadów BIO oraz wielkogabarytów. Więcej informacji na temat przyczyn podwyżek.
Seniorzy wskazali wiele cennych uwag, m.in. konieczność wdrożenia edukacji ekologicznej – nie tylko dzieci i młodzieży, również dorosłych. Mówili także o problemie wyrzucania śmieci do lasu oraz pomyśle dotyczącym zorganizowania wystawki mebli w PSZOK.
Kolejnym tematem spotkania był stan powietrza w naszej gminie. Jest to temat, o który seniorzy zabiegają szczególnie. W trakcie spotkania pytali o działania Gminy zmierzające do zmniejszenia zanieczyszczeń emitowanych szczególnie przez lokalne przedsiębiorstwa. Burmistrz Czuliński podkreślił, że mimo ograniczonych możliwości kontrolowania podmiotów gospodarczych, Samorząd Gminy Twardogóra stara uporać się z tym problemem zwracając się o wsparcie bezpośrednio do innych osób lub instytucji.
Bardzo poważnie podchodzimy do wątpliwości jakie zgłaszają nam mieszkańcy odnośnie zanieczyszczeń powietrza, generowanych przez niektóre przedsiębiorstwa – zaznaczył burmistrz. Rada Miejska w Twardogórze niezwłocznie podjęła uchwałę o przekazaniu petycji mieszkańców w tej sprawie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, celem rozpatrzenia i podjęcia niezbędnych działań zgodnie z kompetencjami – tłumaczył Czuliński. Osobiście także, przedstawiłem problem Posłowi na Sejm RP - Michałowi Jarosowi.
Jak mówił dalej, Poseł Jaros w ciągu kilku dni skierował zapytanie poselskie do Ministerstwa Klimatu oraz do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) we Wrocławiu w sprawie przeprowadzenia kontroli jakości powietrza w Gminie Twardogóra, w celu określenia głównych źródeł emisji zanieczyszczeń. Skutkiem złożonego zapytania była odpowiedź, w której WIOŚ zapowiedział, ze złoży zapotrzebowanie na wykonanie pomiarów emisji substancji do powietrza. Badanie wykona Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Termin kontroli uzależniony jest od uzyskania potwierdzenia od CLB GIOŚ możliwości wykonania pomiarów oraz uzgodnieniu terminu ich wykonania. Ponadto Komisja Strategii i Rozwoju Rady Miejskiej zajmie się również tematem zanieczyszczeń powietrza na posiedzeniu, które planowane jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału.
Nie bagatelizujemy problemu. – podkreślił, na koniec.
Klub Seniora był ostatnim punktem przebiegającego w miłej atmosferze spotkania. Mieszkańcy chętnie o nim rozmawiali i zgłaszali swoje propozycje. Burmistrz poinformował, że ostatni przetarg na realizację tego zadania musiał zostać unieważniony z powodu zbyt wysokiej ceny. Obecnie gmina ponowiła wnioski o dofinansowanie, a w budżecie na rok 2020 radni uchwalili środki na wkład własny. Wszelkie pozwolenia i formalności zostały przygotowane. Z chwilą rozstrzygnięcia konkursu na dofinansowanie i otrzymania pieniędzy z programu SENIOR+ (prawdopodobnie marzec br.), zostanie ogłoszony przetarg, celem wyłonienia wykonawcy.
Podczas spotkania seniorzy pytali także o jednostkę koordynującą działalność klubu, rozwijanie przedsięwzięć kulturalnych, plany dot. pałacu i budynku po byłym internacie, zgłaszali także wnioski dotyczące stanu dróg i innych potrzeb.
Trwające prawie dwie godziny spotkanie - jak podkreślali uczestnicy - było bardzo potrzebne i pełne merytorycznej dyskusji. Burmistrz raz jeszcze podziękował za zaproszenie i wyraził wdzięczność za otwartość w sygnalizowaniu potrzeb. Zadeklarował również chęć uczestnictwa w kolejnych tego typu spotkaniach.
fotografie: Luiza Marcak