Aż 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły. Natomiast wyłącznie pszczoły zapylają 90 proc. roślin nieuprawnych. Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, a pozyskiwanie miodu to tylko część ich działalności, gdyż zapylającą też krzewy i drzewa. Z zapylanych kwiatów powstają owoce i nasiona, np. czereśni, wiśni, jabłoni, grusz, większości śliw i czarnej porzeczki, ale także wiele warzyw, jak np. pomidory, bób, fasola i wiele innych. Oprócz owoców i warzyw proces zapylania dotyczy też roślin paszowych wykorzystywanych do produkcji mięsa i mleka.
Wśród ponad 470 gatunków pszczół występujących w Polsce tylko jeden to pszczoła miodna. Najwięcej kwiatów zapylają wspomniane już pszczoły miodne oraz trzmiele. Przydomowe ogródki i ludzkie siedziby wybierają pszczoły murarki. Żyją samotnie, zajmując puste łodygi roślin, szczeliny w drewnie wydrążone niegdyś przez drewnojady. Pszczoły murarki są bardzo łagodne. Mimo, że posiadają żądło nie używają go.
W grupie roślin zapylanych przez pszczoły są rośliny dzikie, tworzące skomplikowane i zróżnicowane ekosystemy lądowe, które produkują przede wszystkim niezbędny do życia tlen. Wskutek wyginięcia pszczół lub poważnego ograniczenie ich liczby następują nieodwracalne straty w gospodarce i środowisku przyrodniczym naszej planety. Niestety proces wymierania pszczół już trwa. Naukowcy wskazują jako sprawców m. in. insektycydy/pestycydy, które mogą wywoływać zmiany w układzie nerwowym pszczoły, ale także: zmiany klimatyczne, szkodniki, grzyby, czy wirusy.
Musimy chronić owady zapylające, w tym pszczoły – dla naszego dobra. Zacznijmy od rezygnacji z wypalania traw i liści, w których kryją się nasze zapylacze, pozostawiajmy dziuplastych drzewa, otoczmy ochroną przydrożne aleje, twórzmy warunki do gniazdowania i wylęgu dzikich owadów zapylających oraz najistotniejsze – otaczajmy się roślinami lubianymi przez owady, czyli miododajnymi. Miejsce przyjazne owadom zapylającym stworzymy wysiewając kwietne łąki, budując hotele dla pszczół, tworząc tym samym dogodne warunki do gniazdowania.
Nasza gmina kilka lat temu dołączyła do grona gmin, które podejmują realne działania wpływające na poprawę jakości życia pszczół w Polsce, np.: wspólne sadzenie kwiatów przyjaznych pszczołom, warsztaty edukacyjne, działania skierowane do seniorów, dzieci i młodzieży oraz dorosłych, dla których ważny jest los pszczół, ale także - konkurs dla mieszkańców na najpiękniejszy balkon lub ogród. Rozpoczęcie tegorocznej edycji nastąpi 27 maja. Twórca najpiękniejszej i najbardziej przyjaznej pszczołom rabaty otrzyma jako zwycięzca tego konkursu bon o wartości łącznej aż 500 zł.
- Wiemy, jak ważne jest zadbanie o przyjazne otoczenie oraz zachowanie bioróżnorodności w naszej gminie. A pszczoły są do tego niezbędne. Dzięki nim możemy cieszyć się soczystymi owocami i smacznymi warzywami – powiedział burmistrz Paweł Czuliński.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami opublikowanymi w zakładce „Gmina przyjazna pszczołom”, a szczególnie - z listą roślin przyjaznych pszczołom.
Pomagając pszczołom – pomagamy sobie, a przy okazji sprawiamy, że nasze otoczenie jest jeszcze piękniejsze.
Powiązane artykuły:
- Zasiali - dla ludzi i dla owadów
- Rozstrzygnięcie konkursu 2020 - post na stronie Facebook
- Galeria: Rozstrzygnięto konkurs "Rabatka dla pszczół" - 17.07.2020 r.