Przypominamy, iż zgodnie z przyjętą przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego uchwałą antysmogową dla Dolnego Śląska z wyłączeniem Wrocławia i uzdrowisk, od 1 lipca 2018 r. zakazuje się stosowania:
- Węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z jego wykorzystaniem. Węgiel brunatny ma niską wartość opałową, a podczas spalania emituje duże ilości zanieczyszczeń.
- Mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem. Muły i floty zawierają dużą ilość wody, która uszkadza urządzenia i kominy.
- Węgla kamiennego w postaci miału, o uziarnieniu poniżej 3 mm. Spalanie miału powinno odbywać się tylko w zaawansowanych instalacjach przemysłowych z nowoczesnym systemem odpylania.
- Biomasy stałej (drewna) o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%. Spalać wolno tylko drewno suche - sezonowane najlepiej przez min. 2 lata. Spalanie wilgotnego drewna prowadzi do dużych emisji silnie rakotwórczego bezno-a-pirenu i bardzo szkodliwych pyłów. Ponadto sadza, w połączeniu z wilgocią drewna może prowadzić do samozapłonu komina.
Ponadto, nowo uruchamiane kotły muszą spełniać wymagania ekoprojektu odnośnie emisji cząstek stałych (pyłu) oraz nie mogą posiadać rusztu awaryjnego.
Nowo uruchamiane kominki muszą spełniać wymagania emisyjne dla cząstek stałych (pyłu) określone w ekoprojekcie. Jednocześnie dopuszcza się stosowanie ekofiltrów zapewniających redukcję emisji pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
Jednocześnie informujemy, że:
- od 1 lipca 2024 r. zakazano używania tzw. „kopciuchów”- czyli instalacji na paliwa stałe, które nie spełniają minimum 3 klasy
- od 1 lipca 2028 r. zakazano użytkowania instalacji na paliwa stałe, które nie spełniają minimalnych standardów emisyjnych odpowiadających klasie 3 i 4, czyli węglem i drewnem palimy tylko w instalacjach minimum 5 klasy.
Informacje o normach, ekoprojekcie oraz szczegółach uchwały antysmogowej dostępne są na irt.wroc.pl