Gmina Twardogóra otrzymała prestiżową nagrodę gospodarczą – Dolnośląskiego Gryfa za najlepszy program osłonowy dla firm w 2020 r.
W środę 27 października podczas Wielkiej Gali Biznesu zorganizowanej w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu burmistrz Paweł Czuliński odebrał nagrodę z rąk Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Marcina Krzyżanowskiego. Kapituła Konkursu składająca się z wybitnych przedstawicieli świata nauki, biznesu oraz regionalnych władz administracyjnych doceniła naszą gminę za program osłonowy dla firm, w którego skład wchodziły m.in. ulgi w czynszach oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości.
Nagrodę dedykuję wszystkim przedsiębiorcom i mieszkańcom Gminy Twardogóra. To Wasza praca i wysiłek pozwoliły przeprowadzić gminę przez ten trudny czas wywołany pandemią. Dziękuję radnym za pracę przy uchwałach pomocowych oraz Kapitule za docenienie naszych działań – mówi burmistrz Paweł Czuliński.
Poza obawą o własne życie i zdrowie bliskich pandemii, szczególnie na początku towarzyszyła atmosfera ogromnej niepewności wśród pracowników i pracodawców. Jako twardogórski samorząd obawialiśmy się nagłego zawieszenia działalności firm z terenu Gminy, tym samym wzrostu bezrobocia i dalszych skutków gospodarczo-społecznych – dodaje. Dlatego wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji przedsiębiorców i ich oczekiwaniom, priorytetem Gminy Twardogóra było przygotowanie pakietu pomocy. Naszym celem było pomóc szybko, sprawnie i skutecznie – podkreśla Czuliński.
Już na początku kwietnia, tj. kilka dni po wprowadzeniu istotnych obostrzeń zostały udzielone ulgi w czynszach dla najemców gminnych lokali użytkowych (zarz. burmistrza nr 283.2020). Następnie podczas sesji zwołanej w trybie nadzwyczajnym uruchomiono ulgi podatkowe (Uchwała Nr XXII.190.2020 w spr. czasowego zwolnienia z podatku od nieruchomości (…)). Wypracowane wspólnie z przedsiębiorcami rozwiązania zostały poddane pod obrady Rady Miejskiej i uchwalone. Od rozpoczęcia procedowania uchwały pomocowej, wraz z otwartym procesem konsultacji, analizą uwag, opracowaniem poprawek, do ostatecznego uchwalenia dokumentu minęło niespełna 5 dni.
Zarówno w przypadku ulg w czynszach za lokale usługowe jak i ulg podatkowych, pomoc udzielana była na maksymalnie prostych zasadach i przy maksymalnym uproszczeniu procedur. Oznaczało to na start 2 miesiące pomocy. W przypadku ograniczenia działalności ulgę w czynszu lub podatku w wysokości 50% - w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności ulga w czynszu redukowała jego wysokość do symbolicznej opłaty 1zł netto miesięcznie, z kolei ulga w podatku wynosiła 100%. Sama procedura otrzymania ulgi wymagała od przedsiębiorcy złożenia wniosku, który zajmował raptem jedną lub dwie kartki formatu A4. Wniosek zawierał tylko niezbędne informacje: dane firmy, krótki opis sytuacji firmy, wymagane oświadczenia.
Skuteczność tych działań najlepiej przedstawić liczbowo. W kwietniu 2020 r. 24 podmioty, a w maju 2020 r. 16 podmiotów (na 49) zostało zwolnionych (całkowicie lub częściowo) z opłat czynszowych, 51 podmiotów gospodarczych otrzymało ulgi podatkowe w wys. łącznie 441 935 zł, a najwięksi przedsiębiorcy deklarują, że utrzymali poziom zatrudnienia. Podmioty te, zapewniają miejsca pracy dla ponad 3 tys. osób (populacja Gminy to niespełna 13 tys.).
Mimo istotnego zmniejszenia wpływów do budżetu z tyt. podatków od nieruchomości osiągnięty został główny cel podjętych działań – uratowano miejsca pracy. Wpływy z podatku PIT wykonały się bowiem w 98,9% planu.
W październiku 2020 r. Gmina Twardogóra zakupiła także 276 doniczek kwiatów od lokalnych przedsiębiorców. Był to gest solidarności z miejscowymi sprzedawcami, których dotknęła rządowa decyzja o zamknięciu cmentarzy. Kwiaty ozdobiły ronda, skwery, parki oraz trafiły na opuszczone groby. Decyzja burmistrza i jej rezultaty spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem mieszkańców.
"Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” to jeden z najbardziej znanych i prestiżowych konkursów biznesowych w regionie. Wśród laureatów konkursu znajdują się najlepsze przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje i organizacje, które tworzą gospodarczą i społeczną przyszłość Dolnego Śląska. Organizatorami konkursu są: Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Partner Merytoryczny firma PwC. Udział w konkursie jest bezpłatny.
fot.: Zachodnia Izba Gospodarcza - Pracodawcy i Przedsiębiorcy