Gmina Twardogóra przystąpiła do Programu Profilaktyki Raka Jelita Grubego. Samorząd województwa dolnośląskiego, wspólnie z marszałkowskim szpitalem – Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, realizuje Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego.
Porozumienie w tej sprawie podpisali w twardogórskim ratuszu: Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński.
Program ten oparty jest na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest oznaczenie krwi utajonej w kale. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzymuje informację gdzie może wykonać badanie kolonoskopowe. W ten sposób, jeśli wykryte zostaną zmiany nowotworowe - pacjent trafia na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej.
Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego, to projekt, który realizujemy wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii. Celem projektu jest wykrywanie zmian w obrębie jelita grubego we wczesnym stadium. Z badań i statystyk wiemy, że pacjenci zgłaszający się do specjalisty, trafiają tam zdecydowanie za późno. Nasz projekt jest właśnie po to, by przesunąć moment wizyty u lekarza na wcześniejsze stadium zaawansowania choroby. Dzięki naszym działaniom do projektu przystępują kolejne samorządy lokalne, m.in. takie jak Gmina Twardogóra. Punktów na mapie Dolnego Śląska, gdzie mieszkańcy mogą odebrać darmowy test na krew utajoną w kale, ciągle przybywa. W projekt zaangażowane są również 4 podmioty marszałkowskie we Wrocławiu oraz wojewódzkie szpitale specjalistyczne w Legnicy, Wałbrzychu oraz Jeleniej Górze. Serdecznie zapraszam i zachęcam do skorzystania z profilaktyki raka jelita grubego. Dbajmy o swoje zdrowi - mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Program skierowany jest do następujących grup wiekowych:
- osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego;
- osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego;
- osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.
Choroby nowotworowe, to poważne zagrożenia. Dlatego cieszę się, że mieszkańcy naszej gminy mogą skorzystać z możliwości, jakie daje ten Program. To szansa na wczesne wykrycie choroby i podjęcie skutecznego leczenia - podsumował Paweł Czuliński, Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra.
Osoby chcące wziąć udział w Programie zapraszamy do Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Twardogórze przy ul. Waryńskiego 10 - w celu wypełnienia ankiety uczestnictwa i pobrania bezpłatnego zestawu testowego do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce, z której został on pobrany, natomiast po około 14 dniach, w tej samej placówce na uczestnika będzie czekał wynik badania.