Gmina Twardogóra pozyskała kolejne miliony z funduszy norweskich – tym razem na rewitalizację: podwórzy między Rynkiem a Placem Piastów oraz Rynkiem a ulicą Dąbrowskiego a także parku przy Bazylice Mniejszej w Twardogórze. To tam głównie planowane jest wdrożenie elementów niebiesko-zielonej infrastruktury – tak ważnej w walce ze zmianami klimatu tj. suszą, ulewnymi deszczami czy degradacją terenów zielonych przez betonowanie przestrzeni miejskich.
To pierwszy tak wyraźny krok w stronę zielono-niebieskiego rozwoju miasta – mówi burmistrz Paweł Czuliński. Cieszy fakt, że szereg działań zrealizujemy z 85% dofinansowaniem. Dziękuję moim współpracownikom za zaangażowanie na rzecz tego projektu oraz tym radnym, którzy wspierają ważne dla mieszkańców inwestycje – podkreśla.
W ramach projektu wykonane zostaną m.in. zielone parkingi i ciągi komunikacyjne, zbiorniki na deszczówkę, hotele dla owadów, stacja ładowania samochodów elektrycznych, zielone wiaty śmietnikowe i ściany budynków oraz mała architektura z fontanną w parku przy Bazylice Mniejszej.
W ostatnim czasie rozpoczęły się prace projektowe dotyczące podwórzy. Zaproponowane rozwiązania zostały przedstawione mieszkańcom, którym przestrzeń ma służyć jak najlepiej. Ponadto z pełnym zakresem projektu wszyscy mieszkańcy gminy Twardogóra będą mogli się zapoznać w kwietniu 2022 roku podczas Ekopikniku.
Projekt pn. „Wdrożenie elementów zielono - niebieskiej infrastruktury na terenie miasta Twardogóra poprzez zagospodarowanie miejskich przestrzeni publicznych i działania edukacyjne” zakłada również budowę ogrodu sensorycznego przy szkole podstawowej (ul. Stefana Batorego), a także założenie ogrodów użytkowych dla mieszkańców. Oprócz nowych roślin, które pojawią się w centrum Twardogóry planowane są też nowe nasadzenia wzdłuż ul. Wielkopolskiej.
To już kolejna duża inwestycja w naszej gminie, dzięki której liczne obiekty i miejsca nabiorą nowego wyglądu – mówi Mirosław Adamczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Twardogórze.
Niezmiernie cieszy mnie fakt, że długo wyczekiwana przebudowa terenów w Rynku dojdzie do skutku i poprawi komfort życia mieszkańców. Na ponad 2000 gmin z całej Polski, tylko 19 otrzymało dofinansowanie – wspaniale, że znaleźliśmy się w tym gronie.
Realizację projektu w latach 2021-2023 wspierał będzie partner zagraniczny – szkoła wyższa z Norwegii: Høgskulen for Grøn Utvikling. Jest to druga, po INTBAU Norway instytucja zagraniczna wspierająca gminę w działaniach na rzecz jej rozwoju. Całkowita wartość projektu: to 4 970 192,50 zł. Przyznana kwota dofinansowania: 4 224 663,59 zł, w tym 85% z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz 15% z budżetu gminy.