W ramach obchodów Twardogórskich Dni Ziemi 2021-2022 odbyła się 12 września tegoroczna edycja imprezy plenerowej „zaBiegam o czystą Twardogórę”. Towarzyszyła XXVII Międzynarodowemu Biegowi Ulicznemu o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Twardogórze.
W poszczególnych kategoriach rywalizację biegową ukończyło: 619 przedszkolaków i uczniów szkół oraz 119 dorosłych, w tym: w biegu na 5 km – 53 zawodników, a w biegu na 10 km – 66 zawodników. W ramach biegu głównego odbyła się również rywalizacja 30 strażaków o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Wraz z burmistrzem Pawłem Czulińskim w zawodach aktywnie uczestniczyli również posłowie na Sejm RP: Agnieszka Soin (wiceprzewodnicząca Komisji Infrastruktury i Inwestycji, wiceprzewodnicząca Komisji Cyfryzacji, wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia, członek Komisji Ładu Przestrzennego, członek Komisji Kultury i Środków Przekazu) oraz Paweł Hreniak (członek sejmowych komisji: Administracji i Spraw Wewnętrznych, Obrony Narodowej, Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Elektromobilności, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Infrastruktury Transportowej na Dolnym Śląsku, członek parlamentarnych zespołów: ds. Policji, Energii i Klimatu, Strażaków), a także zastępca komendanta Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu Piotr Grzyb i komendant powiatowej PSP w Oleśnicy Andrzej Fischer. (Wyniki biegu głównego na 5 i 10 km)
To już po raz drugi wraz z imprezą biegowa odbył się twardogórski ekopiknik, którego celem było propagowanie zachowań proekologicznych, związanych z prawidłową segregacją odpadów, ochroną powietrza przy wykorzystaniu urządzeń odnawialnych źródeł energii i upowszechnianiem zdrowego trybu życia, a także prezentacja produktów regionalnych.
Prologiem ekopikniku były zawody wędkarskie o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Twradogóra, rozegrane w godzinach porannych na zbiorniku rekreacyjnym przy ul. Gdańskiej. W kategorii Junior pierwsze miejsce zajął Kewin Kajda, drugie Kacper Srokosz, a trzecie – Kacper Chmiel. Rywalizację seniorską wygrał Andrzej Miernik, miejsce drugie zajął Łukasz Janik, a trzecie – Grzegorz Kajda; największą rybę złowił Roman Huryn. Wędkarstwo stanowi pożądaną alternatywę wobec pasywnego spędzania wolnego czasu i domowo-telewizyjnej „rekreacji’, to także popularyzacja ryb jako zdrowego pożywienia.
Pracownicy twardogórskiego magistratu przygotowali dla mieszkańców sporo atrakcji. Hitem bloku poświęconego zdrowemu stylowi życia były warsztaty kulinarne „ZERO WASTE” czyli „gotuję, nie marnuję”, prowadzone przez Sylwię Majcher. Edukatorka ekologiczna, dziennikarka i autorka książek zaprezentowała jak wykorzystywać w kuchni resztki, uczyła je traktować jako inspirację, a przepisy bazowały na składnikach, które najczęściej trafiają do kosza. Podczas trzech edycji warsztatów cieszyła szczególnie aktywność najmłodszych uczestników imprezy. Dla nich nie będzie już problemem zrobienie np. pesto z liści rzodkiewki, ani brak pieczywa, skoro można całkiem szybko zrobić sobie… tortillki.
Dla najmłodszych dedykowany był również eko namiot zagadek – ekologiczny escape room – aby się z niego wydostać, należy rozwiązać zagadkę związaną z tematyką zdrowego żywienia. Tuż obok można było pojeździć na "energorowerach", pokazując tym samym, że można się przysłużyć środowisku jednocześnie świetnie się bawiąc i spalając kalorie.
Sporym powodzeniem cieszyły się symulatory 5D VR – przejażdżki wirtualną Teslą oraz wirtualny lot szybowcem nie tylko promowały nowy (jak w przypadku Tesli), ale i tradycyjny (jak w przypadku szybowca) z ekologicznych rodzajów napędu.
Podobnie jak gokarty solarne – możliwość przejażdżki pojazdami zasilanymi energią słoneczną, pokazują, że ten rodzaj energii, najpowszechniej występujący w przyrodzie (lecz nadal zbyt mało wykorzystywany), posiadający uniwersalne zastosowanie i niewyczerpane źródło oraz moc - jest w stanie sprostać każdemu wyzwaniu, również w zakresie sportu i rekreacji; atrakcyjna forma zabawy i doza adrenaliny z pewnością wzmocnią przekaz.
Nie brakowało chętnych do nauki budowy domków dla owadów i wykonania ekologicznych ozdób – podczas poświęconych tej sztuce warsztatów plastycznych. I po sąsiedzku można było inspirująco zapoznać się (i nabyć) z efektami rękodzieła artystycznego - spersonalizowanymi szytymi pamiątkami na różne okazje dla małych i dużych.
O wykorzystanie artystycznych zdolności dzieci zadbały panie z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze, na której stoisku odbywały się zajęcia plastyczne.
Kilka stanowisk popularyzowało ochronę powietrza. Z okazji do uzyskania wyczerpujących informacji na temat możliwości dofinansowania wymiany starych, nieefektywnych i nieekologicznych palenisk – na nowe, efektywne i nie zanieczyszczające środowisko - skorzystało wielu mieszkańców, odwiedzając stoisko informacyjne tych programów.
Na stoisku Nadleśnictwa Oleśnica Śląska – oprócz przydatnych broszur i informacji, jak najlepiej dbać o nasz drzewostan – każdy, kto przyniósł 10 (lub wielokrotność) zużytych baterii – otrzymał bezpłatnie sadzonkę sosny lub buk, które może posadzić w swojej okolicy. Owocem akcji „Drzewko za baterie” był zapełniony po brzegi oddanymi ogniwami/bateriami - 120-litrowy pojemnik na odpady. „Aż tyle tych niebezpiecznych odpadów nie trafiło do odpadów zmieszanych, ani nie zanieczyściło naszego środowiska” – zauważył z uznaniem burmistrz Paweł Czuliński, odwiedzając stoisko leśników. Na dodatek – dzięki wykorzystanym sadzonkom - przybędzie w gminie drzew.
Vis a vis zlokalizowano stoisko informacyjne Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, którego integralną częścią był pokaz sprzętu strażackiego. Członkowie grup rodzinnych i znajomi świetnie bawili się na strażackim torze przeszkód, przybliżającym uczestnikom pracę strażaków, a jednocześnie popularyzującym aktywność ruchowo-sprawnościową.
Czy z pewnością wiemy co to jest PSZOK, albo do której grupy odpadów segregowanych zaliczyć np. kubki po jogurcie? Gdzie dozwolone jest wyrzucenie odzieży, szklanki, termosu, czy zabawek? Odpowiedzi na te i podobne pytania można uzyskać na stoisku Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Przypomniano podstawową wiedzę nt. prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, dostarczając stosownych materiałów reklamowych i promujących system segregacji odpadów w gminie i prezentując wielostronną działalność Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Obok stoiska zaprezentowano w całej okazałości zakupioną nowoczesną zamiatarkę wielofunkcyjną, spełniającą najwyższe normy dla emisji spalin EURO 6, rygorystyczne normy emisji pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 potwierdzone Certyfikatem EUnited.
Ponadto podczas tegorocznego ekopikniku działał punkt szczepień przeciwko COVID-19, z którego skorzystały 23 osoby, a także można było – na terenie Urzędu Miasta i Gminy - spełnić swój obywatelski obowiązek spisania się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Skorzystało z tej możliwości ok. 70 osób. Na specjalnym stoisku – również na terenie urzędu, w godzinach od 11 do 15 – mieszkańcy naszej gminy mogli oddać swój głos na jeden z 9 projektów zgłoszonych do głosowania w ramach pierwszej edycji Twardogórskiego Budżetu Obywatelskiego. Oddano w ten sposób ponad 80 głosów.
Nie zabrakło stoiska z napojami gorącymi, food trucka, a szczególnie - nie zabrakło… pogody, która – mimo niepokojących prognoz – dopisała.
Organizatorem imprezy był Urząd Miasta i Gminy w Twardogórze, przy współpracy: Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Twardogórze, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.
Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia.