Ruszają prace budowlane przy pałacu w Goszczu. Konstrukcja jednego z najważniejszych zabytków naszej gminy zostanie zabezpieczona i przystosowana do zwiedzania. Umowa na wykonanie robót budowlanych, konserwatorskich i restauratorskich pomiędzy Gminą Twardogóra a firmą Haras Budownictwo Sp. z o. o. – sp. k. została podpisana 28 lipca. Prace będą realizowane w ramach projektu pn. „Restauracja i rewitalizacja zabytkowego pałacu w Goszczu” - jednego z największych wyzwań w historii twardogórskiego samorządu.
- Jestem szczęśliwy, że rozpoczynamy prace budowlane – mówi burmistrz Paweł Czuliński. Widzimy jak degradacja pałacu postępuje, za kilka lat nie mielibyśmy już czego ratować. Naszym celem jest, aby ten zabytek stał się perełką architektoniczną, którą będą chętnie odwiedzać nasi mieszkańcy, jak i turyści z całej Polski – podkreśla.
- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten projekt rozpoczyna się właśnie dziś, że jesteśmy częścią tej historii – dodaje Przewodniczący Rady Miejskiej w Twardogórze Mirosław Adamczyk. Rada Miejska w Twardogórze od początku wspierała ten projekt i dalej będzie go wspierać. Życzę aby realizacja inwestycji przebiegła pomyślnie.
Zniszczony w pożarze po II wojnie światowej, znajdujący się w ruinie - przez ponad siedemdziesiąt lat - pałac w Goszczu, otrzyma drugie życie. Podpisana umowa zakłada: zabezpieczenie konstrukcyjne murów korpusu głównego obiektu w formie trwałej ruiny, konserwację detalu oraz wykonanie robót mających na celu ograniczenie bezpowrotnej destrukcji. Jednocześnie obiekt, który niegdyś był porównywany do rezydencji w Poczdamie i Wilanowie zostanie przystosowany do zwiedzania poprzez budowę platformy widokowej, montaż opraw iluminacji zabytku, kamer monitoringu oraz udogodnień dla osób niepełnosprawnych.
W uroczystości podpisania umowy wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński, przedstawiciele wykonawcy: Prezes Zarządu Arkadiusz Harasimowicz oraz prokurent Sylwia Urbaniak, posłowie na Sejm RP: Agnieszka Soin i Michał Jaros, Przewodniczący Rady Miejskiej w Twardogórze Mirosław Adamczyk, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Twardogórze Mateusz Szczepaniak oraz radni: Katarzyna Urbanek, Magdalena Żerebecka, Jolanta Rusinek, Maciej Bukowski, a także wnuk ostatniego właściciela obiektu z rodu von Reichenbach: Albrecht Graf von Reichenbach z rodziną, prezes zarządu firmy wspierającej gminę w procesie aplikacji „Progress Consulting” sp. z o.o. Tomasz Pierzga, sołtys sołectwa Goszcz Stanisław Kadela oraz dyrektorzy, kierownicy i pracownicy gminnych jednostek oraz referatów UMiG w Twardogórze.
- Cieszę się, że na tego typu inwestycje mogą być przeznaczane środki rządowe – mówi poseł Agnieszka Soin. Dziś możemy podpisać umowę na prace przy zabytku, który będzie służył mieszkańcom i wpłynie na rozwój turystyki w regionie. Dalej jako poseł będę zabiegać, aby takie inwestycje otrzymywały dofinansowanie z rządu – dodaje parlamentarzystka, która na co dzień pracuje w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
- Dolny Śląsk jest miejscem wspaniałym, a Goszcz jest dla mnie bardzo ważny – zaznacza poseł Michał Jaros. O zabezpieczenie środków na rewitalizację pałacu w Goszczu składałem poprawkę do Budżetu Państwa na 2021 rok. Teraz, dzięki środkom z funduszy norweskich oraz dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - ten pałac doczeka się remontu. Z niecierpliwością czekam na efekt końcowy i otwarcie tego wyjątkowego miejsca dla mieszkańców oraz turystów.
- Dziękuję Panu Burmistrzowi za zaproszenie na to wydarzenie. Ja i moja rodzina bardzo się cieszymy z tego projektu – podkreśla Albrecht Graf von Reichenbach. Mam nadzieję, że kiedyś i ten obiekt - podobnie jak wybudowany przez naszą rodzinę Kościół Pokoju w Jaworze - zostanie wpisany na listę UNESCO. Cieszę się również ze współpracy z Norwegią. Mamy tam wielu znajomych, którzy interesują się kulturą i sztuką. Postaram się aby na otwarcie pałacu przyjechała królowa Norwegii. Dziś chciałbym podarować Panu Burmistrzowi prezent – fotografię mojego ojca, który był niezwykle związany z tym miejscem.
W ramach projektu, na który gmina pozyskała rekordowe dofinansowanie, oprócz prac budowlanych będzie realizowana bogata oferta kulturalna, zakładająca współpracę z partnerem z Norwegii. Przypominamy, że nasz samorząd zawarł pierwszą w historii gminy międzynarodową umowę partnerską z organizacja INTBAU Norway, zrzeszająca wybitnych architektów i ludzi kultury z Oslo.
- Nasz projekt obejmuje zarówno działania infrastrukturalne jak i ,,działania miękkie” związane z nadaniem ruinom nowej funkcji: kulturalnej i edukacyjnej, które zostały wypracowane w wyniku konsultacji społecznych – mówi Kierownik Referatu Funduszy, Promocji i Rozwoju Anna Lorek z twardogórskiego magistratu. Jeszcze w trakcie realizacji projektu odbędzie się 12 wydarzeń kulturalno – edukacyjnych, skierowanych do wielu grup mieszkańców i turystów. Po jego zakończeniu weźmiemy udział w 31 kolejnych – będą to m.in. wystawy, pokazy multimedialne, fireshow, koncerty, festiwale, plenery malarskie i fotograficzne, zajęcia plastyczne, pokazy gastronomiczne, jarmarki, lekcje muzealne, zawody w łucznictwie, pokazy rycerskie, pokazy baristów, Karawana – wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji. Realizacja projektu pozwoli na wzmocnienie funkcji reprezentacyjnej oraz turystycznej zabytkowego obiektu. Już dziś zapraszamy do gościnnego Goszcza przypominając, że nazwa miejscowości wywodzi się od słowa ,,gościniec” – dodaje.
Realizacja inwestycji przewidziana jest do końca 2023 r. Wartość robót budowlanych w ramach umowy wyniesie 6 097 192,90 zł Całkowita wartość zadania to 10 492 284,43 zł , z czego aż 85% to pozyskane dofinansowanie.
- Jest to bardzo trudna, ale i też ciekawa inwestycja - mówi Aleksander Król, Kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej UMiG w Twardogórze. Przed nami wiele niewiadomych, bo kolejne etapy prac będą na bieżąco odkrywały tajemnice tego obiektu. Prace budowlane są dla nas wyzwaniem i wymagają ścisłej współpracy z organem konserwatorskim i wykonawcą robót - zaznacza.
Projekt realizowany jest w ramach działania 1. „Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym”, poddziałania 1.1. „Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” Programu „Kultura”, współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.
fotografie: Andrzej Makarczuk