Informujemy, że planowane jest wprowadzenie ważnych zmian w programie „Czyste Powietrze”. Dotyczyć one będą zwiększenia obecnych progów dochodowych oraz wycofanie dotacji na kotły węglowe. Planowane zmiany mają wejść w życie od 01 lipca 2021 r.
1. ZWIĘKSZENIE PROGÓW DOCHODOWYCH
Zwiększenie obecnych progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania, tj.:
- dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do kwoty 2 189,04 zł (obecnie jest 1 960,00 zł)
- dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy wzrośnie do kwoty 1 563,60 zł (obecnie jest 1 400,00 zł)
2. WYCOFANIE DOTACJI NA KOTŁY WĘGLOWE
- Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze” jest możliwy tylko do 31 grudnia 2021 r.
- Okres przejściowy do końca roku 2021 związany jest z tym, że program dopuszcza rozpoczęcie przedsięwzięcia do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Wszyscy, którzy złożą wniosek o dofinansowanie, zakupią i zamontują kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 r. będą mieli ten koszt zakwalifikowany do dotacji (zostanie dodany odpowiedni przypis w załączniku 2 i 2a do programu).
- Kotły na węgiel będą dofinansowane pod warunkiem:
- Złożenia wniosku o dofinansowanie obejmującego kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 r.,
- Zakupu kotła na węgiel do 31 grudnia 2021 r.,
- Wystawienia faktury za kocioł i montaż do 31 grudnia 2021 r.
Powyższy warunek nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie (planowane od 1 lipca 2021 r.).
- Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup kotła węglowego w programie „Czyste Powietrze”.
- Uzasadnienie wprowadzenia zmian:
- Wytyczne Komisji Europejskiej,
- Zapisy Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu,
- Obowiązujące uchwały antysmogowe w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego – węgla.
Źródło informacji - strona internetowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Ponadto NFOŚiGW w Warszawie jest coraz bliżej uruchomienia tzw. ścieżki bankowej w programie „Czyste Powietrze”. Udzielenie przez banki pierwszych kredytów z dotacją planowane jest w połowie tego roku. W tej chwili trwają jeszcze: prace nad systemami IT, szkolenia doradców bankowych oraz uruchamianie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji w Banku Gospodarstwa Krajowego zasilanego środkami z NFOŚiGW, stanowiącego system gwarancyjny udzielanych przez banki „zielonych” kredytów w programie. Dzięki gwarancjom BGK banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji m.in. przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.
Do programu planują dołączyć następujące banki: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.
Źródło informacji - czystepowietrze.gov.pl.