Barokowy pałac w Twardogórze znowu tętnił życiem - w ostatni weekend maja na terenie pałacowego parku odbyła się „Twardogórska majówka”, czyli Gminny Dzień Dziecka, połączony z Festiwalem Food Trucków.
W tym pozornie kameralnym, ale i klimatycznym miejscu można było jednak skorzystać z wielu atrakcji, przygotowanych przez organizatorów imprezy. W pierwszej części parku - od wczesnego popołudnia aż do zmierzchu - do dyspozycji dzieci były wspaniałe dmuchańce oraz tor do wyścigów zdalnie sterowanymi autami. Wzdłuż wejściowej alejki usadowiło się 7 food trucków, a po drugiej stronie – stoiska z napojami chłodzącymi oraz kawą i herbatą. Konsumenci mogli skorzystać z ustawionych w stosownych odległościach ławek i stołów, które od przelotnego deszczu chroniło zadaszenie.
Niewątpliwie największą popularnością cieszyły się: kilkuminutowe bezpłatne przejazdy dwukonną bryczką dla małych grup rodzinnych oraz 30-minutowy spacer po pałacu z przewodnikiem. Była to jedna z niewielu okazji, by poznać historię pałacu barokowego w Twardogórze. Po obiekcie zwiedzających oprowadzała Dorota Śliwak - pasjonatka historii, prowadząca bloga Lectorium znanego z cyklu ,,Niedziela z historią’’. Spacer poznawczy cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczestników – skorzystało z niego aż 14 grup.
Zwiedzającym pałac towarzyszyli artyści Teatru Poza, działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Władysława Stanisława Reymonta - w barwnych, stylowych strojach postaci z granych przez siebie przedstawień.
Również w budynku pałacu można było obejrzeć - przygotowaną przez Bibliotekę - wystawę „Teatralne oblicze Biblioteki”. To zapowiedź wystawy, którą będzie można oglądać od 7 czerwca do 31 sierpnia br. w sali wystawienniczej Kuźni Kultury w Goszczu.
Wśród atrakcji, przygotowanych na sobotnie popołudnie przez Bibliotekę – pod hasłem „Kreatywnie z biblioteką” - były również:
- parkowy foto zakątek – obok namiotu Biblioteki uczestnicy zabawy mogli sfotografować się w dwóch fotobudkach: jedna z nich to parkowy fotozakątek, a druga - z akcesoriami do wyboru;
- baner pałacowy - kącik dla najmłodszych, dokąd Biblioteka zaprosiła wszystkie dzieci do stworzenia pałacu wraz z parkiem na wielkim papierowym banerze;
- kramik ,,Książka za złotówkę", gdzie można było nabyć ,,Książkę za złotówkę" - zarówno dla najmłodszych, młodzieży, jak i dorosłych.
Wrażenia artystyczne zapewniła prezentacja, przygotowana przez śpiewających aktorów Teatru POZA działającego przy Bibliotece: Agatę Głowacz, Milenę Gawin, Julię Wirę, Olę Kozłowską, Maję Tokarską i Maję Olszańską. Dodatkowym atutem była również iluminacja pałacu, przygotowana przez technika Teatru Poza.
Gromkie brawa zebrał też występ Kapeli podwórkowej TwardoGraje, stworzonej przez ośmioosobową grupę pasjonatów, działajacych przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze.
Na zakończenie pierwszego dnia odbył się w ramach kina plenerowego – seans filmu „Green Book”. Warto zaznaczyć, że mimo wieczornego chłodu wszystkie przygotowane leżaki zostały wykorzystane.
W niedzielę zamiast wyścigów aut zdalnie sterowanych dzieci (i nie tylko) korzystały z laserowego paintballa, a obok dmuchańców – świetnie bawiły się w kuli zorbingowej.
Hitem dnia była również gra terenowa ,,Zaginiony Skarb Twardej Góry", łącząca elementy zabawy i edukacji regionalnej, przeznaczona dla kilkuosobowych grup rodzinnych z dziećmi.
Gra, nawiązująca do legend i historii Twardogóry oraz Doliny Baryczy, przygotowana została przez aktorów Bajkowej Doliny Baryczy, którzy ubrani w bajkowe i historyczne kostiumy i rozmieszczeni w parku wokół pałacu - starali się pomóc (albo przeszkodzić) w odnalezieniu zaginionego skarbu Twardogóry. Do gry przystąpiło aż 15 grup.
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Twardogórze zadbał o porcje wrażeń artystycznych również w niedzielę, kiedy to na scenie przed pałacem zaprezentowali się laureaci XII Gminnego Konkursu Piosenki Polskiej.
Zwieńczeniem niedzielnego programu artystycznego były niezwykle nastrojowe „Opowieści z lirą” - prezentacja autorskich (Anny i Włodzimierza Ranoszek) ballad, opartych o historię regionu, urozmaicona opowieściami z twardogórskich legend i historii Twardogóry. Opowieści przerywane były scenkami granymi przez aktorów w kostiumach historycznych postaci.
Oprócz przygotowanych przez organizatorów atrakcji, prezentacji, czy występów artystycznych mieszkańcy, w tym dzieci – zachowując stosowne zasady bezpieczeństwa – do zakończenia imprezy korzystali nie tylko z przygotowanych propozycji aktywności ruchowych, czy gastronomicznych, ale przede wszystkim oddawali się kojącemu kameralnemu nastrojowi tego wyjątkowego miejsca w samym sercu Twardogóry i do rozmów, np. z obecnym wśród uczestników festynu burmistrzem Pawłem Czulińskim, czy z radnymi.
Sukces wydarzenia to zasługa organizatorów imprezy, w tym szczególnie załogi Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Twardogórze (z dyr. Janem Świeradem i kier. Pawłem Olszańskim) i pracowników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze (z dyr. Beatą Piętą), a także twardogórskiej Ochotniczej Straży Pożarnej (z prezesem Tomaszem Dżugajem) i pracowników twardogórskiego magistratu.
Czy twardogórska majówka pod pałacem - inicjatywa burmistrza Pawła Czulińskiego - stanie się imprezą cykliczną? Z pewnością jest kolejnym dowodem, jak bardzo ożywienie tego unikatowego miejsca w środku miasta potrzebne jest zarówno mieszkańcom Twardogóry, jak i całej gminy.
fotografie: Marcin Wrześniacki