W siedzibie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Twardogórze odbyło się spotkanie przedstawicieli Gminy Twardogóra z Zarządem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚ): Prezesem Zarządu Łukaszem Kasztelowiczem i Zastępcą Prezesa Zarządu Bartłomiejem Wiązowskim, którzy przybyli na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Twardogóra Pawła Czulińskiego.
Oprócz burmistrza ze strony twardogórskiego samorządu w spotkaniu uczestniczyli również: przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Miejskiej - Mariusz Woźniak, Maciej Bukowski – przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych, radny Mateusz Szczepaniak, kierownicy i pracownicy merytoryczni referatów twardogórskiego magistratu, Mariusz Zieliński i Tomasz Taciak - reprezentujący Nadleśnictwo Oleśnica Śląska oraz dyrektor GOSiR - Jan Świerad.
Gmina Twardogóra prowadzi obecnie analizę technicznych możliwości realizacji wysoko efektywnej energetycznie instalacji klimatyzacji. Założeniem jest wykorzystanie „chłodu z ziemi” będącego produktem ubocznym pracy pomp ciepła zainstalowanych przy pływalni Delfinek. Pozyskany w ten sposób chłód miałby być wykorzystany do klimatyzowania w maju, czerwcu i wrześniu klas szkolnych zlokalizowanych na poddaszu budynku pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 2, które regularnie przegrzewają się w letnich miesiącach. Z kolei podczas upalnych miesięcy wakacyjnych chłodzona byłaby hala widowiskowo-sportową i pokoje hotelowe.
By lepiej zobrazować zakres planowanej inwestycji, dyrektor GOSiR Jan Świerad oprowadził gości po kompleksie sportowo-rekreacyjnym przy ul. Wrocławskiej, prezentując rozwiązania technologiczne i urządzenia techniczne, które wykorzystano przy jego budowie. Uczestnicy zapoznali się także z sytuacją na terenie szkoły.
Myśląc o efektywnym gospodarowaniu gminnym budżetem, za cel postawiliśmy sobie maksymalnie wykorzystać naukę i prawa fizyki, tak by planowana inwestycja nie rodziła dodatkowych wysokich kosztów eksploatacyjnych. Z przeprowadzonych analiz wynika, że opracowana propozycja systemu chłodzenia po zainstalowaniu spowoduje spadek opłat za zużycie energii elektrycznej w budynku szkoły i pobliskiej hali! – mówi burmistrz, Paweł Czuliński.
- Byłoby to pierwsze w Polsce tak innowacyjne i pro-środowiskowe rozwiązanie. Będziemy szukać środków zewnętrznych na realizację tego nowatorskiego przedsięwzięcia. Wierzę, że pomysł stanie się przedmiotem owocnej współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – dodaje.
Szczegóły i założenia techniczne ekologicznego systemu chłodzenia, przedstawił uczestnikom spotkania Zbigniew Wnukowicz z warszawskiej firmy Elbas s.c. Jak twierdzi nowoczesne rozwiązanie może przynieść rocznie wzrost wydajności pomp ciepła, generujący oszczędności w energii elektrycznej na poziomie 80 kWh rocznie oraz dodatkowo „darmowy chłód” o mocy 85 kW. Inwestycja korzystnie wpływa także na środowisko, bowiem spodziewana redukcja emisji CO2 odpowiada szacunkowo pracy lasu o powierzchni około 15 ha, a spodziewane roczne oszczędności w rachunkach mogą wynieść ponad 30 tysięcy złotych rocznie.
Kolejnym pomysłem, do którego realizacji w Twardogórze, zachęcał Prezesów Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, burmistrz Paweł Czuliński, był pilotażowy projekt pod roboczą nazwą: Poprawa jakości powietrza poprzez termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych.
W Twardogórze funkcjonuje blisko 600 mieszkań w budynkach wielorodzinnych z częściowym lub 100% udziałem lokali komunalnych – podaje Jacek Wójcik z łódzkiej firmy Project Energy.
Liczba mieszkańców, którzy mieszkają w mieszkaniach komunalnych z zasobu Gminy Twardogóra wynosi 1248. Program dotyczy zatem co piątego mieszkańca miasta i co 10 mieszkańca gminy.
Wśród rekomendowanych działań najczęściej konieczne jest: docieplenie ścian zewnętrznych, osuszenie ścian piwnic, docieplenie i wykonanie nowej opaski przyściennej, docieplenie stropodachu/dachu, wymiana stolarki okienno-drzwiowej, wymiana źródła ciepła, (w tym towarzyszącej instalacji C.O.), wymiana źródła ciepła i systemu do CWU, wymiana instalacji oświetlenia na LED+ czujniki ruchu na klatkach schodowych. Wśród spodziewanych efektów można wymienić: zwiększoną efektywność energetyczna budynków, redukcję „niskiej emisji pyłów”, redukcję CO2, poprawę warunków bytowych mieszkańców - wygodne, zautomatyzowane systemy CO i wyższy standard budynków) i korzyści finansowe w postaci niższych rachunków dla mieszkańców.
Po zapoznaniu się z przedstawionymi przez przedstawicieli Gminy Twardogóra propozycjami działań, prezes Łukasz Kasztelowicz zapewnił, że pilotaż na Dolnym Śląsku programu skierowanego do właścicieli lub współwłaścicieli lokali mieszkalnych oraz do wspólnot mieszkaniowych w budynkach wielorodzinnych mieszczących od 3 do 20 lokali mieszkalnych, zlokalizowanych na terenie województwa dolnośląskiego program powinien ruszyć w ciągu najbliższych 2 miesięcy. Wsparciem objęte będą przedsięwzięcia polegające na wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawie efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.
Termomodernizacja i efektywne źródła ogrzewania niosą nie tylko ogromne korzyści w postaci wygody i oszczędności dla mieszkańców, ale także dla środowiska. Okazuje się, że gdyby dokonać energetycznej rewolucji w 70% budynków wielorodzinnych na terenie Miasta Twardogóra osiągnęlibyśmy efekt ekologiczny w zakresie redukcji emisji CO2 równoważny z przywróceniem lasu na powierzchni odpowiadającej całemu obszarowi miasta – opowiadał burmistrz Czuliński.
– Przed nami ogromne wyzwanie i nie mniejsze spodziewane korzyści dla wszystkich mieszkańców – dodał. Wiemy, że sami nie udźwigniemy kosztów, ale podejmujemy rękawice i prosimy o wsparcie – podsumował.
Dziękując obecnym na spotkaniu przedstawicielom Zarządu WFOŚiGW: za otwartość w podejmowaniu nowatorskich wyzwań oraz za przyjęcie zaproszenia - burmistrz Paweł Czuliński zapewnił, że z pewnością będziemy namawiać wspólnoty i wspierać je w efektywnym aplikowaniu o środki do nowopowstałego programu termomodernizacyjnego.
Na zakończenie spotkania zostało podpisane porozumienie w sprawie realizacji Programu „Czyste Powietrze” pomiędzy Gminą Twardogóra a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W ramach porozumienia zostanie uruchomiony punkt konsultacyjno-informacyjny, w którym mieszkańcy Gminy Twardogóra będą mieli możliwość uzyskania informacji i pomocy w wypełnianiu i składaniu wniosków o dotację z Programu. Mieszkańcy naszej gminy nie będą musieli już jeździć do siedziby WFOŚiGW we Wrocławiu, ale mogą wszelkie sprawy i wszystkie formalności - załatwić na miejscu, w twardogórskim urzędzie. Te ułatwienia w procesie ubiegania się o dofinansowanie nie tylko przyspieszą wymianę kopciuchów, ale również zwiększą grono mieszkańców, którzy będą mogli skorzystać z dotacji. A to oznacza czystsze powietrze – i to szybciej.