Premiera najnowszego przedstawienia w wykonaniu artystów Teatru POZA, tj. komedii pt. „Igraszki z diabłem”, odbyła się w sobotę 23 marca br. w sali teatralnej zespołu pałacowego w Goszczu. Reżyserem tej autorskiej inscenizacji, na motywach sztuki czeskiego autora, Jana Drdy - jest Urszula Konopko. Widowisko powstało pod auspicjami Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Władysława Stanisława Reymonta w Twardogórze. Pracownicy biblioteki pomogli w przygotowaniu dekoracji – tła, niektórych rekwizytów oraz części kostiumów. Prace nad sztuką trwały od jesieni, a uczestniczyło w nich 16 aktorów, których wysiłek i talent nagrodziła licznie zgromadzona publiczność, z burmistrzem Pawłem Czulińskim, grupą radnych oraz zaproszonych gości. Wspaniały popis gry aktorskiej oraz kunsztu reżyserskiego – nagrodzone zostały owacją widzów, będącą (w przypadku artystów - amatorów) największą i jednocześnie jedyną nagrodą.
Na scenie wystąpili (w kolejności alfabetycznej):
- Maciej Bukowski (Rozbójnik Sarka-Farka),
- Robert Garwoliński (Lucjusz – doktor nauk tajemnych),
- Zofia Hołubka (dusza pokutna)
- Jan Jędryczko (weteran Marcin Kabat),
- Jędrzej Konopko (Pustelnik Scholastyk),
- Halina Makarczuk (Belzebub),
- Piotr Niwa (Doktor Solfernus)
- Halina Obiegło (Służąca Kasia),
- Zdzisława Pilc (Anioł Teofil)
- Justyna Słaba (Królewna Disperanda),
a ponadto:
- jako „wsiowe diabły”: Maksymilian Cych (w roli Omnimora, a także w roli Beliala) i Damian Szuster (w roli Karborunda),
- jako „diabły piekielne”: Bartosz Orzechowski oraz Milena Gawin, Oliwia Rędzisz i Kornelia Krajewska (także w rolach kusicielek).
Oprócz dekoracji i kostiumów niebagatelnym wsparciem dla aktorskich kreacji była charakteryzacja i makijaże, które były autorskim dziełem Haliny Makarczuk oraz Kai Jędryczko. Natomiast efekty dźwiękowe i oprawę techniczną przygotował i zrealizował Kacper Szuster. Twórcy dziękują również Panu Mieczysławowi Franc za pomoc przy nagłośnieniu oraz za sfilmowanie widowiska. A obejrzeć je będzie można jeszcze tylko trzykrotnie: 30 i 31 marca oraz 27 kwietnia br., również w sali teatralnej w Goszczu o godz. 17. (Wejściówki na poszczególne terminy można otrzymać w Bibliotece.)
Określając Teatr POZA zwykle używa się dwóch słów: „amatorski” i „twardogórski”. Jak zauważył burmistrz Paweł Czuliński, dziękując na scenie reżyserowi i aktorom za wspaniałą inscenizację, ten drugi przymiotnik („twardogórski”) stał się już – dzięki jej twórcom - synonimem wysokiego poziomu, talentu, zaangażowania oraz dobrze wykonanej pracy. A nasza gmina należy do nielicznych (w skali kraju), które mogą pochwalić się własnym teatrem. I to jeszcze tak dobrym.