Mieszkańcy Gminy Twardogóra wspólnie świętowali Narodowe Święto Niepodległości. Obchody rozpoczęte zostały koncelebrowaną Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Wraz z mieszkańcami twardogórskiej parafii w liturgii wzięli udział: posłanka na Sejm RP Agnieszka Soin, przedstawiciele władz samorządowych: Gminy Twardogóra – na czele z burmistrzem Pawłem Czulińskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Mieczysławem Kowalskim, a także Powiatu Oleśnickiego – na czele ze starostą Janem Dżugajem, a ponadto przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, a także delegacje: dzieci i nauczycieli z Miejskiego Przedszkola w Twardogórze, uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze, ze Szkoły Podstawowej w Goszczu oraz ze Szkoły Podstawowej w Grabownie Wielkim. Po raz pierwszy w historii gminy ceremonialny udział we mszy św. wzięło 24 żołnierzy z 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Okolicznościową homilię wygłosił ks. proboszcz Krzysztof Bucyk. Swoją obecnością tradycyjnie uświetniły uroczystą mszę św. w twardogórskiej bazylice poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Twardogórze, Ochotniczej Straży Pożarnej w Domasławicach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabownie Wielkim, Ochotniczej Straży Pożarnej w Twardogórze, Koła Łowieckiego "Cyranka", Koła Łowieckiego "Tropowiec”, NSZZ Solidarność oraz poczet sztandarowy Straży Maryjnej.
Bezpośrednio po celebrze odbył się przemarsz do Rynku wszystkich oficjeli, delegacji i mieszkańców - z honorową asystą Kompanii Honorowej 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia z Proporcem Rozpoznawczym. Na miejscu - przy dźwiękach sygnałów odegranych na trąbce przez muzyka Tadeusza Nastorowicza została podniesiona na maszt flaga państwowa i odśpiewany hymn państwowy. Burmistrz Paweł Czuliński w swoim wystąpieniu podkreślił rolę, jaką w walce o niepodległość i w jej utrzymaniu odgrywa zgoda, jedność i współpraca. Po salwie honorowej i odczytaniu Apelu Pamięci, pod tablicą pamiątkową przy Ratuszu wiązanki kwiatów złożyli (kolejno): Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński wraz z Zastępcą Dowódcy 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia ppłk Markiem Jażdżewskim, posłanka na Sejm RP z, delegacja Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – na czele z Lucjanem Kotem, delegacja Rady Miejskiej w Twardogórze – na czele z Mieczysławem Kowalskim, Starosta Oleśnicki Jan Dżugaj z przedstawicielami Rady i Starostwa Powiatu Oleśnickiego, Komendant Komisariatu Policji w Twardogórze Grzegorz Smolis, Komendant Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Marcin Badowski, delegacja Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – na czele z Andrzejem Szczepaniakiem, delegacja sołtysów Gminy Twardogóra – na czele z Januszem Kremzą, delegacje dyrektorów wraz dziećmi i młodzieżą z gminnych placówek oświatowych - Niepublicznego Przedszkola Sióstr Opatrzności Bożej, Miejskiego Przedszkola w Twardogórze, szkół podstawowych: w Goszczu, w Grabownie Wielkim, im. Jana Pawła II w Twardogórze, a także delegacje: Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jarosława Iwaszkiewicza, a także delegacja Stowarzyszenia Przyjaciół Jana Pawła II w Twardogórze – na czele z Józefem Mielnikiem i delegacja NSZZ „Solidarność” – na czele z Józefem Piziorskim.
Po części oficjalnej okolicznościowe wiersze i piosenki, przedstawiły dzieci przygotowane przez wychowawców i nauczycieli z obydwu twardogórskich przedszkoli, szkół podstawowych (z Goszcza, Twardogóry i Grabowna Wielkiego) oraz Zespoły Szkół Ponadpodstawowych w Twardogórze, a także zespół muzyczny „Sami Swoi”. Atrakcją dla uczestników uroczystości był (pierwszy raz w Twardogórze) pokaz współczesnego sprzętu wojskowego oraz wystawa zabytkowej broni. Można ją było nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć, czy też – w miarę możliwości – uchwycić. Była nawet możliwość krótkiej przejażdżki pojazdami wojskowymi. Porcję informacji nt. militariów zapewnili pasjonaci z LOK Twardogóra, Dobroszyckiego Klubu Strzeleckiego „Wilk”, Stowarzyszenia Żywej Historii Arma z Oleśnicy, czy militarni pasjonaci z Wrocławia. Klimatycznym i bardzo zjawiskowym tłem dla wieczornego spaceru była iluminacja budynku Ratusza – w barwach narodowych.
Zwieńczeniem obchodów był koncert muzyki filmowej „BROADWAY STORY” w wykonaniu Łódzkiej Orkiestry Filmowej pod batutą Piotra Piątkowskiego oraz Akademickiego Chóru Kameralnego Społecznej Akademii Nauk w Łodzi pod przygotowaniem Renaty Banackiej - Walczak, w hali sportowo – widowiskowej w Twardogórze. Jako soliści wystąpili śpiewacy - Anna i Romuald Spychalscy. W repertuarze koncertu znalazły się niezapomniane muzyczne tematy z filmów, takich jak m. in.: Love Story, Piraci z Karaibów, Rocky, Czarodziej z Krainy Oz, Vabank, czy Król Lew.
Wykonywany przez orkiestrę polonez z filmu Pan Tadeusz został (niespodziewanie dla muzyków) brawurowo zatańczony (na widowni) przez kilkadziesiąt par – obok dzieci i uczniów z twardogórskich szkół, tańczyły też członkinie zespołów Skorynianki i Wodniczanki. Wykonanie tańca przygotowała Iryna Gołowacz (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze) we współpracy z Tatianą Berkowską (opiekun 12 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze), Małgorzatą Noga (opiekun 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Grabownie Wielkim) oraz Małgorzatą Śniegulską i Danutą Zając (opiekunkami 36 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Goszczu).
Z kolei utwór „My Heart Will Go On” z filmu Titanic niespodziewanie stał się tłem… zaręczyn dyrygenta ze swoją wybranką (przyjętych - przy owacji widzów).
A wszystko to działo się podczas wspólnego świętowania przez mieszkańców Gminy Twardogóra 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.