Na progu sezonu grzewczego Gmina Twardogóra uruchamia system kontroli czystości powietrza z wykorzystaniem drona i stacjonarnych czujników rozmieszczonych w 7 punktach na terenie gminy. Ambitny projekt, który zmierzy poziom smogu i niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń został wsparty finansowo przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Całkowita wartość zadania to prawie 96 tys. złotych, w tym 76 tys. złotych pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Urządzenia będą badały skład dymów z kominów budynków nie tylko na terenie miasta, ale i całej gminy. Nieprzypadkowo monitory prezentujące wartość odczytów znalazły się również na terenie gminnych placówek szkolnych – edukacja i podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej jest jednym z filarów skuteczności całej akcji. Informacje online o stopniu zanieczyszczenia powietrza w mieście, czy na terenie gminy powinny wpłynąć na zmianę nawyków. Skierowanie tej informacji również do młodzieży szkolnej to najlepsze inwestycja ekologiczna.
Okazją do uroczystej inauguracji całej akcji – i prezentacji zakupionego drona - był ekopiknik "zaBiegam o czystą Twardogórę" 22 września br. na twardogórskim Rynku, w ramach obchodów Twardogórskich Dni Ziemi 2019.
W symbolicznym uruchomieniu drona i jego pierwszym locie burmistrzowi Pawłowi Czulińskiemu i przewodniczącemu Rady Miejskiej w Twardogórze Mieczysławowi Kowalskiemu, towarzyszył Łukasz Michalski - Pełnomocnik Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Oprócz towarzyszącego imprezie XXV Międzynarodowego Biegu Ulicznego o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Twardogórze, uczestnicy ekopikniku mogli bezpłatnie skorzystać z wielu atrakcji, przygotowanych przez Referat Funduszy, Promocji i Rozwoju z twardogórskiego magistratu:
- pszczelarz opowiedział o wyjątkowej roli pszczół oraz zaprezentował strój i narzędzia pszczelarskie oraz efekty pracy pszczół (to akcent, związany z akcją „Gmina przyjazna pszczołom);
- w punkcie pomiaru podstawowych funkcji życiowych zorganizowanym przez Przychodnię Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Twardogórze, można było zmierzyć ciśnienie i tętno;
- dietetyczka udzielała porad żywieniowych, szczególnie dla biegaczy, ale również zademonstrowała propozycje domowej roboty niskokalorycznych słodkości;
- informacji nt. pracy drona oraz nt. gospodarki odpadami i ich segregacji udzielali: kierownik i pracownicy Referatu Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska (UMiG Twardogóra) oraz pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Twardogórze;
- prowadząca warsztaty LAS W SŁOIKU formacja Naturalnie Naturalni zaprezentowała „niewymagający opieki mini ekosystem’;
- w specjalistycznym busie OZE (odnawialne źródła energii) można było zapoznać się z urządzeniami wykorzystującymi energię słońca, a Mobilne Laboratorium POLoNEs wyposażone w trzy źródła ciepła (kocioł zasypowy na paliwa stałe pierwszej klasy ekologicznej – tzw. "śmieciuch”, automatyczny kocioł na ekogroszek, spełniający najnowsze wymagania piątej klasy i Ekoprojektu, a także powietrzna pompa ciepła nieprodukująca w miejscu użytkowania żadnych spaliny) zaprezentowała różnice w jakości spalin w obu kotłach i omówiono wpływ szkodliwych związków zawartych w spalinach na środowisko i zdrowie ludzi;
- napędzane siłą własnych mięśni "energorowery" zasilały: wyciskarkę do soków, urządzenie do recyklingu plastiku oraz tor z zabawkowymi samochodami wyścigowymi, pokazując tym samym, że można się przysłużyć środowisku jednocześnie świetnie się bawiąc i spalając kalorie;
- Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Twardogórze zaprezentował swoje wysokospecjalistyczne pojazdy.
Podczas trwania imprezy można było nabyć wiele ekologicznych produktów lokalnych, jak oleje, mydła, ekologiczne kosmetyki, chleb, catering dietetyczny, a nawet - foodtruck SUSHI.
Podczas imprezy odbyło się podsumowanie tegorocznej akcji Sprzątanie świata – tym razem pod hasłem: "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" - wraz z rozstrzygnięciem konkursu na najefektywniej przeprowadzoną akcję wśród gminnych placówek oświatowych.
Uczestnikom festynu pobyt urozmaicały występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Grabownie Wielkim. Dzieci zaprezentowały, jak wielkie znaczenie dla naszej planety mają żywioły: "Powietrze i woda, to źródło życia naszej planety. Ogień, daje ciepło i światło. Ziemia - karmi nas i zapewnia nam życie". Bardzo interesującym był również pokaz mody ekologicznej, którego twórcami byli uczniowie wszystkich placówek oświatowych działających na terenie twardogórskiej gminy. Młodzi projektanci – z pewną pomocą swoich nauczycieli i rodziców – zademonstrowali w sposób niezwykle kreatywny możliwości wykorzystania niektórych odpadów.
Silnym akcentem artystycznym był (świetnie przyjęty przez publiczność) występ Twardogórskiej Kapeli "Twardograje", kończący obchody ekologicznego święta w naszej gminie.
Organizatorem imprezy był Urząd Miasta i Gminy w Twardogórze, przy współpracy: Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Twardogórze, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze, a także Szkoły Podstawowej w Grabownie Wielkim i pozostałych gminnych placówek oświatowych. Imprezę bezpłatnie ubezpieczył Mirosław Grabowski, właściciel firmy Ubezpieczenia Mirosław Grabowski z Twardogóry.