Każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia poziomu retencji wody i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy. Popularnym rozwiązaniem są instalacje, które pozwalają zatrzymywać deszczówkę w obrębie nieruchomości. Środki na ten cel, w wysokości 47 070 zł, pozyskał wiosną br. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze Paweł Olszański - w ramach grantu na modelowe rozwiązania i edukację społeczeństwa w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu (ochrona zasobów wodnych) - za pośrednictwem Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.
W ramach zadania dostarczono i zamontowano 3 zbiorniki podziemne, dopuszczone do przechowywania wody opadowej, kryte z góry ciężką płytą, umożliwiającą przejazd po nich pojazdów ciężarowych. W ramach montażu wykonano m. in.: stosowne wykopy, posadowienie, wykonanie odpowiednich połączeń pomiędzy zbiornikami, instalacje kominków i pokryw na kominkach rewizyjnych, doprowadzenie zasilania do pompy, wykonanie studzienki, osadzenie pompy i jej podłączenie elektryczno-hydrauliczne, wykonano przelew ze zbiorników oraz dwóch przyłączy zasilających zbiorniki z układu rynien budynku, poprowadzonych rurą o średnicy min. 16 mm, a także wykonanie 2 linii zwrotnych min. 32 mm z zainstalowanej pompy do skrzynek na ściennie budynku, zakończonych zaworem.
Dzięki temu wody opadowe lub roztopowe z posesji nie są odprowadzane poza jej teren (np. do kanalizacji sanitarnej lub deszczowej albo do rowów odwadniających czy na sąsiadujące tereny, ulice i place), lecz służą do nawadniania, podlewania roślin w ogrodach oraz do innych celów gospodarczych.
Realizacja projektu umożliwia powiększenie dostępnych zasobów wodnych i zapobiega ich utracie, a jednocześnie stanowi wsparcie obszaru bioróżnorodności. Zapewnia bezkosztowe nawadnianie istniejących terenów bioróżnorodności, istniejących na terenie szkoły. A ponadto zaspokaja potrzeby wynikające z postępującego deficytu w zakresie dostępnych zasobów wodnych i ma przyczynia się do ich zwiększenia bez uszczerbku do jakości i potencjału środowiska. Rezultatem operacji jest również edukacja lokalnej społeczności w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu poprzez wskazanie możliwej do zastosowania również w warunkach indywidualnych gospodarstw domowych technologii bioretencji wodnej i wykorzystaniu wód opadowych do nawadniania istniejących obszarów różnorodności, celem ich rozwoju, co ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości lokalnego środowiska naturalnego.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR) dla Doliny Baryczy na lata 2016 – 2022 w ramach Poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach Działania 19 LEADER zawartego w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.