W poniedziałek, 25 marca dokonano uroczystego wmurowania Aktu Erekcyjnego w mury przedszkola, budowanego przy ulicy Poznańskiej w ramach realizacji inwestycji pn. "Budowa energooszczędnego przedszkola wraz zagospodarowaniem terenu". To symboliczne upamiętnienie finalizacji prac w ramach 1 etapu budowy i jednocześnie podkreślenie rozpoczęcia realizacji 2 etapu.
W obecności wielu zaproszonych gości swoje podpisy na dokumencie podczas uroczystości złożyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer, Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Twardogórze Mirosław Adamczyk oraz Dyrektor Miejskiego Przedszkola w Twardogórze Agata Jesionka. Ponadto w uroczystości uczestniczyli: Posłanka na Sejm Jolanta Niezgodzka, Wicewojewoda Dolnośląski Jacek Protasiewicz, Dolnośląska Kurator Oświaty Ewa Skrzywanek, Radni Rady Miejskiej w Twardogórze, kierownicy twardogórskiego magistratu, byli dyrektorzy Miejskiego Przedszkola, przedstawiciele Rady Rodziców Miejskiego Przedszkola, kierownicy i dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych, Administrator Parafii MBWW w Twardogórze Tomasz Hawrylewicz, projektanci przedszkola oraz przedstawiciele wykonawcy.
Miejsce, w którym wmurowana została tuleja, spełni rolę „kapsuły czasu” - łącząc obydwa etapy tego przedsięwzięcia, symbolicznie scalając teraźniejszość z przyszłością. We wmurowanej w ścianę budynku specjalnej tulei - oprócz podpisanego przez sygnatariuszy Aktu Erekcyjnego – znalazły się: kopie dokumentów budowy (decyzja Starosty Oleśnickiego o pozwoleniu na budowę, umowy: z wykonawcą i inspektorem nadzoru, strona Dziennika budowy z pierwszymi wpisami), fotografie miejsca budowy - sprzed jej rozpoczęcia i w jej trakcie, wizualizacje, numer Twardogórskiego Informatora Samorządowego, zawierający artykuł poświęcony tej inwestycji, lista obecności osób uczestniczących w ceremonii, a ponadto zwycięskie prace konkursowe pt. "Twardogóra za 100 lat", pendrive z cyfrową kopią dokumentów, zabawka od przedszkolaków, list od przedsiębiorcy i… grosik na szczęście", tj. moneta o nominale 1 gr - zgodnie ze starym zwyczajem.
W trosce o najmłodszych mieszkańców gminy Twardogóra, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę dzieci uczęszczających do przedszkola oraz zły stan budynku przy ul. Grunwaldzkiej, twardogórski samorząd rozpoczął prace przygotowawcze, zmierzające do budowy nowego przedszkola - jesienią 2020 r.
Aby wyłonić najlepszą koncepcję, która umożliwi przygotowanie dokumentacji projektowej, a przede wszystkim będzie odpowiadać na potrzeby dzieci - z końcem roku 2020 Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji energooszczędnego przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Twardogórze.
Jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu władze gminy zdecydowały o zasięgnięciu opinii mieszkańców w sprawie budowy przedszkola. W kwietniu 2021 r. odbyły się spotkania konsultacyjno-informacyjne: z Radą Rodziców Miejskiego Przedszkola w Twardogórze oraz z mieszkańcami Gminy, które pokazały, że spostrzeżenia mieszkańców są zgodne z planami gminy.
Konkurs został rozstrzygnięty w czerwcu 2021 r. W ocenie uwzględniono atrakcyjność rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania terenu z uwzględnieniem kontekstu urbanistycznego i krajobrazowego, atrakcyjność i trafność rozwiązań funkcjonalno-użytkowych, przestrzennych budynku i zagospodarowania oraz ich wpływ na komfort użytkowników, realność i ekonomikę przyjętych rozwiązań, szczególnie w kontekście kosztów użytkowania, a także zastosowania rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych budynku i zagospodarowania. Spośród 10 koncepcji, które spłynęły z całej Polski, zwyciężyła praca wrocławskiej firmy BCM Architekci Sp. z o. o. Wykonawcą robót budowlanych I etapu prac w ramach inwestycji została firma AWM Budownictwo S. A. z Wrocławia, z którą umowę o realizację podpisano w marcu 2023 r.
W zakresie I etapu prac przewidziano realizację budynku przystosowanego dla 6 oddziałów (z docelowych 12) wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą. W budynku zaplanowano przestronne sale dydaktyczne, kuchnię z zapleczem i magazynami, stołówkę, część administracyjna, zaplecze sanitarne, salę wielofunkcyjną o charakterze auli i sali gimnastycznej. Częściowo zagospodarowany zostanie również teren przy budynku - pojawią się nowe nasadzenia, miejsca parkingowe, chodniki, elementy małej infrastruktury, oświetlenie i monitoring. Budynek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W trakcie budowy przedszkola zastosowane zostały rozwiązania proekologiczne. Zielone dachy, wykorzystanie naturalnego światła do doświetlenia i ogrzania budynku, instalacja fotowoltaiczna oraz retencja wody, które wpłyną na energooszczędność i zeroemisyjność przedszkola, czyniąc go bardziej neutralnym dla środowiska.
Aktualnie przygotowywany jest 2 etap inwestycji – zlecona przez Burmistrza Miasta i Gminy Twardogóra zmiana dokumentacji umożliwi powstanie w tym obiekcie żłobka. W ramach II etapu zaplanowano częściowy zakup wyposażenia oraz wykonanie: budynku drugiego modułu z kolejnymi 6 salami dydaktycznymi, magazynami, sanitariatami, sceny zewnętrznej z widownią, ogródka, zieleni parkowej z elementami sensorycznymi, w tym place zabaw, części prac związanych z zagospodarowaniem terenu, w tym m.in. części parkingu.
Na realizację całego przedsięwzięcia pozyskano dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - w łącznej kwocie 16 870 000,00 zł.
Uroczyste wmurowanie Aktu Erekcyjnego wraz z symbolicznym kamieniem węgielnym jest jednocześnie życzeniem, by proces budowlany przebiegał sprawnie i pomyślnie, a nowy obiekt oświatowo-opiekuńczy przyniósł wiele pożytku i radości obecnym i przyszłym mieszkańcom Gminy Twardogóra oraz ich gościom.
Galerie zdjęć: