Tradycyjnie obchody Święta Plonów zostały rozpoczęte korowodem dożynkowym, który wyruszył spod kapliczki w Nowej Wsi Goszczańskiej, prowadzony przez kapelę podwórkową "TwardoGraje" i zespół Skorynianie - działający przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Władysława Stanisława Reymonta w Twardogórze. W korowodzie – oprócz delegacji poszczególnych sołectw, spółdzielców, działkowców, pszczelarzy i wędkarzy – maszerowali:, przedstawiciele gminnego samorządu i jego jednostek.
Na czele kolumny podążali Starostowie dożynek - - Elżbieta i Mariusz Górzyńscy, rolnicy z sołectwa Nowa Wieś Goszczańska, a także gospodarz dożynek - Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński. Towarzyszyli mu zaproszeni goście, m. in.: poseł na Sejm RP Krzysztof Mieszkowski, radni Rady Miejskiej w Twardogórze, kierownicy gminnych jednostek, przedstawiciele instytucji i jednostek publicznych. Trzon korowodu stanowiły delegacje osiemnastu sołectw (na czele z gospodarzem imprezy – Sołectwem Nowa Wieś Goszczańska), a także delegacje: Rodzinnych Ogródków Działkowych („Wrzos” i „Szarotka”), pszczelarzy i wędkarzy oraz Spółdzielni Kółek Rolniczych w Moszycach, a ponadto delegacja lokalnego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Przyniesione przez delegacje wieńce oraz kosze z tegorocznymi plonami: zbóż, kwiatów, ziół, warzyw i owoców – zostały złożone pod ołtarzem polowym. Również w tym roku kilka wieńców dożynkowych zostało przygotowanych wspólnie przez 3 grupy sołectw: Chełstówek z Grabownem Małym i Olszówką, Dąbrowę z Golą Wielką, a także Sądrożyce – z Drogoszowicami i Sosnówką.
O g. 15.00 odprawiona została polowa dziękczynna Mszy święta, koncelebrowana przez proboszcza parafii Goszcz ks. Jana Napierałę oraz proboszcza twardogórskiej parafii ks. Radosława Błaszczyka. Oprawę muzyczną mszy poprowadził Dariusz Miśkiewicz. Po zakończeniu nabożeństwa i poświęceniu chlebów dożynkowych, wieńców oraz koszy z plonami, starostowie dożynek przekazali wypieczony z pierwocin tegorocznych plonów dożynkowy bochen. Burmistrz Paweł Czuliński podziękował rolnikom i wszystkim producentom płodów rolnych oraz ogrodnikom, pszczelarzom i wędkarzom – za ich trud, podkreślając etos ich pracy, po czym przekazał poświęcony bochen w ręce posła Mieszkowskiego. Następnie burmistrz, starostowie dożynek oraz poseł - wręczyli przedstawicielom delegacji dożynkowych bochny poświęconego chleba dożynkowego i udali się na teren placu, częstując uczestników obchodów pajdami dożynkowego chleba.
Po mszy świętej odbył się obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Skorynianie”, wg scenariusza i w reżyserii Urszuli Konopko; opracowanie muzyczne – Mieczysław Franc, a konferansjerami byli – Dorota Markowska i Krzysztof Jankowski.
Organizatorzy porzygotowali dla uczestnikó imprezy wiele atrakcji: dla dzieci - dmuchańce, dla dorosłych konsultacji na stoisku Informacyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dla dorosłych i dzieci - ujeżdżanie mechanicznego byka. Każdy mógł też skorzystać ze szkolenia w zakresie pierwszej pomocy oraz ze szkolenia z obsługi AED, które zrealizowano w ramach Twardogórskiego Budżetu Obywatelskiego.
Po 17.30 rozpoczął się żywiołowy koncert zespołu Enjoy, a następnie publiczność spod namiotów pod scenę wyciągnął swoim występem Luka Rosi. W przerwie między koncertami koncercie odbyło się losowanie nagród w konkursie na ujeżdżanie byka i w konkursie ZUS. Finałem zabawy była dyskoteka, poprowadzona przez DJ Marcina.
Organizatorem obchodów tegorocznego gminnego Święta Plonów w Nowej Wsi Goszczańskiej był twardogórski Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy Sołectwem Nowa Wieś Goszczańska, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy im. Władysława Stanisława Reymonta w Twardogórze oraz Urzędem Miasta i Gminy w Twardogórze.
Dożynki to piękny staropolski obrzęd i jednocześnie święto naszych rolników. To jednocześnie przypomnienie o nieprzemijających wartościach, o wielkim sensie wspólnej ludzkiej pracy.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy: