Lipcowa impreza jest kolejnym elementem edukacyjnym, realizowanego przez naszą gminę od 2021 roku projektu: Wdrożenie elementów zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie miasta Twardogóra.
W ubiegłym roku motywem przewodnim tych działań był niebieski odcień projektu, obrazujący wodę – przedmiotem działań edukacyjnych i inwestycyjnych były kwestie oszczędności wody, jej racjonalnego gospodarowania i gromadzenia, w tym bioretencji.
Rok 2023 w realizacji projektu dominuje kolor zielony, nawiązujący do roślinności, a motywem przewodnim jest różnorodność biologiczna.
Uczestnikom lipcowej imprezy - oprócz atrakcji związanych z rekreacją i zabawą na wolnym powietrzu – zapewniono sporą porcje przydatnej wiedzy, której motywem przewodnim była różnorodność biologiczna, rola ekosystemów w życiu człowieka i sposoby ich ochrony. Uczestnicy imprezy mogli się dowiedzieć, jakie gatunki zwierząt i roślin są zagrożone, poznać konsekwencje ich braku w ekosystemie, a także dowiedzieć się jakie znaczenie mają nasze codzienne nawyki dla ochrony bioróżnorodności. Jako "Gmina przyjazna pszczołom" jesteśmy zobowiązani przypomnieć: dlaczego to właśnie pszczoły są tak ważne dla funkcjonowania ekosystemów i dlaczego pszczoły są naszym skarbem.
Zainteresowanie – szczególnie wśród młodzieży - wzbudziła poświęcona pszczołom ekspozycja „Twardogóra – Gmina Przyjazna Pszczołom” udostępniona przez Fundację EkoRozwoju, w ramach Program Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2021-2027 dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. (#ToSięOpyla). Na sześciu tablicach można było szukać odpowiedzi na zagadnienia: Co będzie gdy zabraknie pszczół? Drożyzna w sklepach, plastikowa odzież i krajobraz jak z horroru. Pracowita pszczoła, liczby z życia ula. Po co nam pszczoły, dlaczego powinniśmy się przejmować? Alarm! Dlaczego wymierają? Co możemy zrobić dla pszczół zapylaczy? Dzicy zapylacze, kim są? Gdzie żyją?
Z kolei wystawa prac laureatów zorganizowanego - dla uczniów szkół podstawowych i przedszkoli na terenie naszej gminy - przez Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Twardogórze konkursu plastycznego „Oszczędzam wodę” tematycznie związana była z problemem suszy, kurczących się zasobów wody pitnej, promocją sposobów oszczędzania wody.
Kluczową w programie eventu była niezwykle pouczająca prezentacja multimedialna „Ogród społecznościowy i kompostowanie” - przedstawiciele norweskiego partnera naszego projektu: Rhys Evans i Johan Barstad w przybliżyli nam kwestie: ogrodu społecznego, kompostowania, ekologii i współpracy mieszkańców na rzecz miejsca, w którym mieszkają.
W ramach natomiast warsztatów nt. bioróżnorodności, poprowadzonych przez członków Stowarzyszenia Ekologicznego Etna, uczestnicy zapoznali się z ekosystemem łąki, a nawet mogli sami zbudować taki ekosystem – z użyciem do tego malowanek, origami itp. Dodatkowo każdy chętny mógł „zmienić się” w ptaka, żabkę czy pszczołę przy pomocy opasek z papieru, które zrobi. Dla dzieci i rodzin przygotowano zabawy ruchowe: zapylacze i zagrożenia oraz zabawa w echolokację. Przy okazji można było nauczyć się rozpoznawania roślin w tym ziół i roślin miododajnych, zapleść z nich wianki, a ponadto zapoznać się z pracą pszczelarza, poznać ciekawostki z życia pszczół, zobaczyć stroje pszczelarzy. Promowano tez ogród przyjazny gadom i małym ssakom. Każdy chętny będzie mógł pomalować kamień i dzięki niemu oznaczyć takie miejsce w swoim ogrodzie. Odbył się też konkurs wiedzy o ochronie środowiska, a wśród nagród znalazły się oryginalne, niepowtarzalne, unikatowe i jedynie dostępne w Twardogórze ekotorby Be(e) Power, a także praktyczne ulotki: „Odkryj bogaty świat pszczół”, opisujący najczęściej występujące w Polsce gatunki, „Piękny ogród przyjazny pszczołom” oraz „Piękny balkon przyjazny pszczołom” – opisujące przyjazne pszczołom rośliny oraz kalendarz kwitnienia 20 kwiatów i ziół, a także praktyczne rady w zakresie tworzenia kompozycji kwiatowych.
Pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze poprowadzili warsztaty ekologiczno-plastyczne: Drugie życie słoika - tworzymy organizery/wazoniki, Maski zwierząt - do samodzielnego ozdabiania, Wspólnie tworzymy łąkę kwietną - grupowa praca plastyczna, Kompozycje z suszonych roślin na brystolu. Ok. 300 osób skorzystało ze zorganizowanego – również przez Bibliotekę - oprowadzania po pałacu. Szczególnie w kontekście przedstawionej (w punkcie Informacyjnym ekopikniku) osobiście przez burmistrza Pawła Czulińskiego prezentacji multimedialnej obrazującej planowaną rewitalizację dawnego pałacu barokowego.
Część artystyczną uświetniły krótkie występy muzyczne naszych lokalnych i bardzo utalentowanych artystek: Mileny Gawin oraz Andrzeliki Bednarskiej. Niezwykle energetycznym koncertem rozbujała publiczność Ola Turoń, która – ze swoim zespołem - zaprezentowała popularne piosenki z filmów Disneya.
Równocześnie do programu edukacyjnego i kulturalnego skorzystać można było z pozostałych atrakcji, takich jak: dmuchańce, stoisko informacyjne, gdzie dzieci otrzymywały twardogórskie baloniki, malowanie twarzy (postaci Disneya), poruszające się po całym terenie imprezy Maskotki Disneya, a ponadto prezentacja pojazdu specjalnego OSP Twardogóra i pokaz ratowniczy w wykonaniu strażaków i… strażaczek.
W części gastronomicznej można było skorzystać ze smacznej oferty Kół Gospodyń Wiejskich: ze Szczodrowa, Drołtowic, Stradomii i (we wspaniałym debiucie!) Olszówki.
Były foodtrucki: z tostami („Punk Gastro”) i z barbeque („Jankowscy Food Truck BBQ”), z piwem i napojami bezalkoholowymi („Intro”), z lodami („Lody włoskie”).
Stoiska handlowe z miodami zapewnili: Firma Wesołowscy oraz Józef Kaczmarek, z olejami - Oleje z Doliny Baryczy Dwornikowska, z zabawkami, maskotkami itp. - NIGRA Klaudia Litwiniak, Mariusz Przymecki.
Na zakończenie imprezy odbyła się projekcja plenerowa francuskiej komedii „Rozumiemy się bez słów”.
Impreza została zorganizowana w ścisłej współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Twardogórze z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Twardogórze, a rolę konferansjerów, sugestywnie i efektywnie wspierających informacyjnie uczestników pikniku – pełnili: radny Maciej Bukowski oraz Jan Jędryczko.
Zapraszamy do fotorelacji z imprezy
Projekt Wdrożenie elementów zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie miasta Twardogóra realizowany jest z udziałem Partnera z Kraju Darczyńcy – norweskiej wyższej uczelni Høgskulen for Grøn Utvikling z miejscowości Bryne. Partner dostarcza wiedzy eksperckiej niezbędnej do prawidłowej realizacji Projektu i zapewnienia jego trwałych efektów.
Więcej informacji nt. projektu - na dedykowanej stronie.